Προκήρυξη Διατμηματικού Π.Μ.Σ. του Ε.Κ.Π.Α. «Κοινωνική Νευροεπιστήμη, Κοινωνική Παιδαγωγική και Εκπαίδευση» ακαδημαϊκού έτους 2024-2025

Το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) «Κοινωνική Νευροεπιστήμη, Κοινωνική Παιδαγωγική και Εκπαίδευση / Social Neuroscience, Social Pedagogy and Education», το οποίο υλοποιείται με τη συνεργασία του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, της Ιατρικής Σχολής και του Τμήματος Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α., προκηρύσσει νέο κύκλο σπουδών, για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025,με προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων μέχρι  09.09.2024.

Το Δ.Π.Μ.Σ. είναι Πιστοποιημένο  από το Συμβούλιο Αξιολόγησης και Πιστοποίησης της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (Α.Π.: 40545 /29.12.2023), με αξιολόγηση «Άριστα 10/10» [ανταποκρίνεται πλήρως στα κριτήρια Διασφάλισης Ποιότητας στον Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης (ESG), για το αντίστοιχο επίπεδο σπουδών  του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων].

Πρόκειται για ένα διεπιστημονικό και πρωτοποριακό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα, αντίστοιχο των μεταπτυχιακών προγραμμάτων “Mind, Brain, and Education” του Harvard Graduate School of Education και “Neuroscience and Education” του University of Bristol.

Το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό πρόγραμμα αξιοποιεί τη διεπιστημονική διασύνδεση επιστημών αιχμής, όπως  της Κοινωνικής Νευροεπιστήμης, της Κοινωνικής Παιδαγωγικής και της Εκπαίδευσης, καθώς και τις διεπιστημονικές συνεργασίες καταξιωμένων επιστημόνων διδασκόντων από τις τρεις Σχολές του Ε.Κ.Π.Α. και από άλλα ιδρύματα του εσωτερικού και του εξωτερικού.

Απόψεις Ειδικών (Καθηγητών Πανεπιστημίων εξωτερικού, μελών Επιτροπής Εξωτερικής Αξιολόγησης του Δ.Π.Μ.Σ.), απόσπασμα από την  Έκθεση Πιστοποίησης:

• «Πρόκειται για ένα εντυπωσιακό, εμπνευσμένο και καινοτόμο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών»
  • «Το διδακτικό προσωπικό του ΔΠΜΣ εμφανίζεται πλήρως αφοσιωμένο και εξαιρετικά καταρτισμένο»
  • «Το Ε.Κ.Π.Α., στην περίπτωση αυτού του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, φαίνεται να κάνει πρωτοποριακή δουλειά σε ένα σημαντικό διεπιστημονικό χώρο»
  • «Το Ε.Κ.Π.Α. θα πρέπει να είναι πολύ υπερήφανο για αυτό το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα, το οποίο είναι πρωτοποριακό και πρωτόγνωρο για το ελληνικό εκπαιδευτικό τοπίο»

Το Διατμηματικό Π.Μ.Σ. απευθύνεται σε πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, σε ιατρούς, βιολόγους, σε στελέχη της Εκπαίδευσης, της Υγείας, της Κοινωνικής Μέριμνας, της Διά βίου Μάθησης, της Εκπαίδευσης Ενηλίκων, σε στελέχη του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, οργανισμών και οργανώσεων, κυβερνητικών και μη κυβερνητικών, και φορέων υλοποίησης εκπαιδευτικών και κοινωνικοπαιδαγωγικών προγραμμάτων, παρεμβάσεων και δράσεων και γενικά σε όσους επιστήμονες – ερευνητές επιθυμούν να αποκτήσουν επιστημονική εξειδίκευση σε ζητήματα της Κοινωνικής Παιδαγωγικής και της Κοινωνικής Νευροεπιστήμης.

Το Διατμηματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα παρέχεται με δίδακτρα και διαρκεί τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα (120 ECTS).

Το ΔΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Κοινωνική Νευροεπιστήμη, Κοινωνική Παιδαγωγική, και Εκπαίδευση» (Master of Science in Social Neuroscience, Social Pedagogy and Education) με Πιστοποίηση Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (ΦΕΚ: 246/03.02.2020/Β΄) και την ιδιότητα του κοινωνικού παιδαγωγού, σύμφωνα και με τα διεθνή πρότυπα.

Το ΔΠΜΣ προσφέρει τη δυνατότητα (προαιρετικής) Πρακτικής Άσκησης, 300 ωρών (12 ECTS) ή 500 ωρών (20 ECTS) κατά την επιλογή του/της φοιτητή/τριας, χωρίς καταβολή πρόσθετων τελών φοίτησης.

Περισσότερες Πληροφορίες στην Ιστοσελίδα το Δ.Π.Μ.Σ.:  https://snspe.primedu.uoa.gr/.