Προκήρυξη ΠΜΣ “Αποκατάσταση Βλαβών Νωτιαίου Μυελού. Διαχείριση του πόνου σπονδυλικής προέλευσης” ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Η Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει & λειτουργεί για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 (Φ.Ε.Κ.: 4150/21-09-18 Τεύχος Δεύτερο, Αρ. Απόφασης: 888/17-07- 2018 & Φ.Ε.Κ.: 484/08-02-21 Τεύχος Δεύτερο, Αρ. Απόφασης: 532/20-01-2021) το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΛΑΒΩΝ ΝΩΤΙΑΙΟΥ ΜΥΕΛΟΥ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ» διάρκειας δύο ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Τη διοικητική υποστήριξη του Π.Μ.Σ. ασκεί η Ιατρική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α.

Η έναρξη των μαθημάτων του Μεταπτυχιακού Προγράμματος θα γίνει τέλη Σεπτεμβρίου 2023. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Ειδικότερα, στα τρία πρώτα εξάμηνα περιλαμβάνονται θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα και το τέταρτο εξάμηνο αφιερώνεται στην εκπόνηση διπλωματικής εργασίας και κλινικής άσκησης.

Τί προσφέρει το Π.Μ.Σ.

• Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Αποκατάσταση Βλαβών Νωτιαίου Μυελού. Διαχείριση του πόνου Σπονδυλικής προέλευσης» (MSc in “Rehabilitation following Spinal Cord lesions. Spinal Pain Management“).
  • Δυνατότητα εκπόνησης ερευνητικών εργασιών υψηλού επιπέδου και δημοσιεύσιμων σε αγγλόφωνα επιστημονικά περιοδικά.
  • Χορήγηση μιας υποτροφίας αριστείας ανάλογα με τους διαθέσιμους οικονομικούς πόρους.
  • Εργαστηριακά-πρακτικά μαθήματα καθορισμένου αριθμού κατά τη διάρκεια των εξαμήνων σπουδών.
  • Συνεχή επιστημονική ενημέρωση σε θέματα Βλαβών Νωτιαίου Μυελού και διαχείρισης πόνου Σπονδυλικής προέλευσης από τον ιστοχώρο μας: ανάρτηση σεμιναρίων, ημερίδων που διοργανώνει το Π.Μ.Σ. ετησίως, συναφών συνεδρίων κ.ά.

Στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι πανεπιστημίων του Τμήματος Ιατρικής και άλλων τμημάτων συναφούς γνωστικού αντικειμένου (Τμήματα της Σχολής Επιστημών Υγείας, Βιολογίας, Φυσικοθεραπείας, Εργοθεραπείας, Ψυχολογίας, Κοινωνιολογίας) και συναφών Τμημάτων της ημεδαπής ή Τμημάτων αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Η εγγραφή στο ΠΜΣ συνεπάγεται συνεισφορά κάθε φοιτητή στα σχετικά λειτουργικά έξοδα, η οποία ανέρχεται στα 1.500 Ευρώ ανά έτος σπουδών (750 Ευρώ ανά εξάμηνο σπουδών). Σύνολο: 3.000 Ευρώ για τη διάρκεια των τεσσάρων (4) εξαμήνων. Τα δίδακτρα καταβάλλονται στην αρχή εκάστοτε εξαμήνου σε μία (1) δόση. Μετά την καταβολή των διδάκτρων δεν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής τους. οι ενδιαφερόμενοι συμπληρώνουν & υποβάλλουν την αίτηση μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, όπως αυτά αναγράφονται λεπτομερώς παρακάτω από τις 24/04/2023 έως τις 31/08/2023, στη διεύθυνση: Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, Γ.Ν.Α. ΚΑΤ Γ’ Πανεπιστημιακή Ορθοπαιδική Κλινική,
Υπόψη Κας Σταυροπούλου Αλίκη
40s όροφος, Νίκης 2, Τ.Κ. 14561, Κηφισιά
ή ηλεκτρονικά: (alikist@uoa.gr)
Πληροφορίες στην ιστοσελίδα http://scl.med.uoa.gr/ ή http://school.med.uoa.gr/

Η επιλογή των Μεταπτυχιακών Φοιτητών θα γίνει με βάση τα δικαιολογητικά και μετά από συνέντευξη των υποψηφίων από την Συντονιστική Επιτροπή του Προγράμματος.

Η Διευθύντρια του ΠΜΣ
Σοφία Χατζηϊωάννου