Πρόσκληση προς τους ακαδημαϊκούς για τη δημιουργία εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στο πλαίσιο του CIVIS

Educational activities call for academics photo copyrights UB

Η Συμμαχία των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων του CIVIS, όπου συμμετέχει το Ε.Κ.Π.Α., προσφέρει συνεχώς νέες ευκαιρίες για τους ακαδημαϊκούς των Πανεπιστημίων – μελών του, έτσι ώστε να διευρύνουν τη δικτύωσή τους αναπτύσσοντας νέες συνεργασίες με συναδέλφους τους από άλλα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια της Συμμαχίας και να δημιουργήσουν νέες από κοινού εκπαιδευτικές δραστηριότητες!

Στο πλαίσιο αυτό, είναι ανοιχτή πρόσκληση που απευθύνεται στα μέλη ΔΕΠ, για τη δημιουργία από κοινού εκπαιδευτικών, διεπιστημονικών προγραμμάτων. Με την εν λόγω πρόσκληση, το CIVIS στοχεύει να επεκτείνει περαιτέρω την εκπαιδευτική του προσφορά ανοίγοντας δύο επίπεδα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων: Κοινά πτυχία Bachelor και καινοτόμες διαδικτυακές εκπαιδευτικές δράσεις.

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ
Αιτήσεις: ηλεκτρονικά σε φόρμες.

Πώς να υποβάλετε την αίτηση σας;
ΒHΜΑ 1: Δείτε αναλυτικά την πρόσκληση στη σελίδα του CIVIS, Teach and Research – Opportunities – Call for New Educational Activities, μαζί με τα σχετικά έγγραφα.
ΒΗΜΑ 2: Προτείνεται να συμβουλευτείτε και να ενημερώσετε τον Διοικητικό Συντονιστή του CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α. (κ. Ηλία Αντωνίου) σχετικά με το ενδιαφέρον σας για την κατάθεση της πρότασή σας.
ΒHΜΑ 3: Κατάθεση προτάσεων. Σύντομα θα ανοίξουν δύο φόρμες αιτήσεων, μια για τα από κοινού προγράμματα προπτυχιακών σπουδών και μια για τις προτάσεις καινοτόμων διαδικτυακών εκπαιδευτικών δράσεων.

Προθεσμία υποβολής κατάθεσης προτάσεων: έως 20 Οκτωβρίου 2024,

Η παρούσα πρόσκληση επιδιώκει να υποστηρίξει οικονομικά τη δημιουργία προτάσεων που αναδεικνύουν την από κοινού ανάπτυξη εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, τη μάθηση βάσει των κοινωνικών προκλήσεων, την καινοτομία στη διδασκαλία, την ενεργό συμμετοχή/εμπλοκή των πολιτών, αλλά και τη σύνδεση του Πανεπιστημίου με την κοινωνία. Στόχος της εν λόγω προκήρυξης είναι η χρηματοδότηση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, όπως: κοινά πτυχία Bachelor, ενιαίες διαδικτυακές εκπαιδευτικές δραστηριότητες (Single Learning Activities), CIVIS Micro-credentials και Collaborative Online International Learning (COIL).

Τα κριτήρια επιλεξιμότητας των προτάσεων περιλαμβάνουν:

• Οι προτάσεις θα πρέπει να περιλαμβάνουν τη συνεργασία τουλάχιστον 3 πανεπιστημίων – μελών του CIVIS ιδανικά να περιλαμβάνουν και τη συμμετοχή Παν/μιων εταίρων από την Αφρική.
  • Να περιλαμβάνουν επιστολές δέσμευσης (letters of commitment) από τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια, κατόπιν αρχικής εγκρίσεως από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος και στη συνέχεια κατόπιν τελικής εγκρίσεως από τη Σύγκλητο με την υπογραφή του κ. Πρύτανη.
  • Να παρουσιάζουν λεπτομερή περιγραφή και ανάλυση του σχεδιασμού και υλοποίησης, με την υποστήριξη των ομάδων συντονισμού του CIVIS.
  • Να διασφαλίζουν τη διαφάνεια και τη συνοχή, με ακριβή εκτίμηση των πιστωτικών μονάδων ECTS ή/και του αριθμού των ωρών διδασκαλίας.

Επιπλεόν, οι προτάσεις θα αξιολογηθούν και βάσει μιας σειράς κριτηρίων ποιότητας που βασίζονται στους στόχους της Συμμαχίας CIVIS όπως:

• Η συμμετοχή κοινωνικών εταίρων
  • Η Αφρικανική διάσταση,
  • Η προσφορά στα πεδία της διδασκαλίας και της μάθησης
  • Η διεπιστημονική προσέγγιση,
  • Η ενσωμάτωση της έννοιας της ένταξης/προσβασιμότητας

Προς διευκόλυνση και ενημέρωση των αιτούντων θα διεξαχθεί τον Σεπτέμβριο (δεν έχει καθοριστεί ακόμα η ακριβής ημερομηνία) ενημερωτική διαδικτυακή συνάντηση (Info session) ανοιχτή προς όλους τους ενδιαφερόμενους σχετικά με την πρόσκληση, τους στόχους της, τα κριτήρια επιλεξιμότητας και απαντήσεις σε πιθανές απορίες. Μπορείτε να εγγραφείτε εδώ για να παρακολουθήσετε τη διαδικτυακή συνάντηση και να ενημερωθείτε για τα επόμενα βήματα.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά την πρόσκληση με τις ακριβείς οδηγίες και τα κριτήρια επιλεξιμότητας στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Teach and Research – Opportunities – Call for New Educational Activities.

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις: educational-call@lists.civis.eu, ilantoniou@uoa.gr (κ. Αντωνίου) & espiliop@phil.uoa.gr (κ. Σπηλιοπούλου) από το γραφείο CIVIS στο Ε.Κ.Π.Α.