Σημαντική προσφορά του Κέντρου Επεμβατικής Αντιμετώπισης Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων Αρεταίειο και Αιγινήτειο

Το Κέντρο Επεμβατικής Αντιμετώπισης Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων Αρεταίειο και Αιγινήτειο αναπτύσσει σημαντική δραστηριότητα, με τη συνεργασία τριών κομβικών νοσοκομείων της Αττικής (Αιγινήτειο, Αρεταίειο και Αλεξάνδρα).

Είναι ενδεικτικό ότι στις τελευταίες δύο εφημερίες της Α΄ Νευρολογικής Κλινικής του Αιγινητείου Νοσοκομείου, της οποίας διευθυντής είναι ο Καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Λεωνίδας Στεφανής, διενεργήθηκαν 5 θρομβεκτομές σε περιστατικά με ισχαιμικό Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο (ΑΕΕ).

Η δραστηριότητα αυτή αποτελεί συνέχεια της διαχρονικής ενασχόλησης της Μονάδας ΑΕΕ της Α΄ Νευρολογικής Κλινικής με την άμεση αντιμετώπιση των Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων.

ENIMEROSI page 0001
ENIMEROSI page 0002