Στις 20 Δεκεμβρίου 2023, στο Αίθριο του 4ου ορόφου, πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, σε ιδιαίτερα εορταστική ατμόσφαιρα. Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Κοσμήτωρ της Σχολής Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη του και τις ευχές του προς όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας της Φιλοσοφικής Σχολής. Στην εκδήλωση παρέστη επίσης ο τέως Κοσμήτωρ και νυν μέλος του Συμβουλίου Ιδρύματος, Καθηγητής κ. Αχιλλεύς Χαλδαιάκης, ο οποίος απηύθυνε εγκάρδιο χαιρετισμό. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της και η πρώην Κοσμήτωρ Ομότιμη Καθηγήτρια κ. Ελένη Καραμαλέγκου, η οποία απηύθυνε σε όλους θερμές ευχές.

JIM 3083
JIM 3117
JIM 3160

Στη γιορτή παρευρέθησαν Πρόεδροι Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής, πλήθος συναδέλφων και μεγάλος αριθμός φοιτητριών και φοιτητών της Σχολής.

JIM 3272

Η Πρόεδρος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Καθηγήτρια κ. Αναστασία Γεωργάκη προλόγισε το μουσικό πρόγραμμα που ακολούθησε. Τα μέλη του πολυάριθμου ακροατηρίου είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ελληνικές και ξένες μελωδίες, που ερμήνευσε το εξαιρετικά ταλαντούχο μουσικό σχήμα φοιτητών και φοιτητριών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Music Odyssey, υπό την επιμέλεια του μέλους ΕΔΙΠ του Τμήματος κ. Γιάννη Μαλαφή.

JIM 3175
JIM 3321