Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ διοργανώνει από τις 18, 20 και 22 Δεκεμβρίου 2023 εορταστικό πρόγραμμα με τις εξής συναυλίες:

Α) Στις 18 Δεκεμβρίου 2023 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και ώρα 19.00, «Χριστουγεννιάτικη συναυλία με την Ορχήστρα και τη Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ» σε έργα Haydn, Mozart, Mascagni, Schubert, Σκαλκώτα, κάλαντα και μουσικά κομμάτια από όλο τον κόσμο υπό την διεύθυνση του καθηγητή Νικόλαου Μαλιάρα και άλλων φοιτητών.

Β) Στις 20 Δεκεμβρίου 2023 στο Αίθριο του 3ου ορόφου της Φιλοσοφικής Σχολής (Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου) και ώρα 14.00, Εορταστικό μουσικό πρόγραμμα από το μουσικό σύνολο Music Odyssey.

Γ) Στις 22 Δεκεμβρίου 2023 στο Μουσείο της Ακρόπολης και ώρα 18.00, «Να τα πούμε;», Κάλαντα του Δωδεκαήμερου από όλη την Ελλάδα. Μουσικοί από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με τη χορωδία και ορχήστρα «Φοίβος Ανωγειανάκης».

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.