Ο Επίτιμος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Χ. Στεφανάδης νέος πρόεδρος της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής

Ο Επίτιμος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Χριστόδουλος Στεφανάδης εξελέγη νέος πρόεδρος της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής.

Ο Επίτιμος Καθηγητής κ. Στεφανάδης, όσον αφορά στην Ελλάδα, έχει διατελέσει Πρόεδρος και Αναπληρωτής Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., ήταν Διευθυντής της Α΄ Καρδιολογικής κλινικής του Πανεπιστήμιου Αθηνών (2002-2014) και ανακηρυγμένος Ομότιμος και Επίτιμος Καθηγητής Καρδιολογίας του ίδιου Πανεπιστημίου. Διετέλεσε Πρόεδρος της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας απο το 1997 έως το 1999, Πρόεδρος του Ελληνικού Κολλεγίου Καρδιολογίας (2007 – 2009), Αντιπρόεδρος του Εθνικού Συμβουλίου Έρευνας και Τεχνολογίας – ΕΣΕΤ (2005-2009) και Πρόεδρος Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής (2014-2015). Τέλος, είναι Προέδρος του ερευνητικού ινστιτούτου μελέτης μακροζωίας και ασθενειών του γήρατος (2014- ). Στο Διεθνή χώρο, είναι Καθηγητής Ιατρικής στο Department of Medicine, Division of Cardiology, Emory University , Atlanta, USA, (2007-σήμερα) και Καθηγητής Καρδιολογίας στο Yale University, New Haven, Connecticut, USA (2014- σήμερα). Το ερευνητικό του έργο περιλαμβάνει περισσότερες από 1600 πλήρεις δημοσιευμένες ερευνητικές εργασίες σε έγκυρα διεθνή ιατρικά περιοδικά. Οι εργασίες του έχουν περισσότερες από 65.000 αναφορές (citations) στη διεθνή βιβλιογραφία. Σύμφωνα με επίσημα διεθνή, δημοσιευμένα, στατιστικά στοιχεία, είναι ο επιστήμονας με το μεγαλύτερο αριθμό ερευνητικών εργασιών παγκοσμίως για την τελευταία 20ετία, στο πεδίο της καρδιολογίας.