Συμμετοχή του Εργαστηρίου «Εκκλησία και Πολιτισμός» στο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Σινά – Βενετία και Δυτικός Κόσμος» στη Βενετία

Το Εργαστήριο «Εκκλησία και Πολιτισμός» της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) συμμετείχε στη συνδιοργάνωση του Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: «Σινά – Βενετία και Δυτικός Κόσμος», το διήμερο 3-4 Νοεμβρίου 2023 στη Βενετία της Ιταλίας, που διοργάνωσε το Ελληνικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών Βενετίας, σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Κέντρο Βυζαντινών Ερευνών, το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκη, της Ιεράς Μονής Αγίας Αικατερίνης του Θεοβαδίστου Όρους Σινά, Αίγυπτος, το L’École des hautes études en sciences sociales, Paris France, το Dumbarton Oaks (Harvard University research institute, library, museum, and garden, Washington, DC USA).

Την έναρξη του Συνεδρίου κήρυξε ο Πρόεδρος του Ινστιτούτου Βενετίας Καθηγητής κ. Βασίλειος Κουκουσάς, όπου και ανέγνωσε τον Χαιρετισμό του Υφυπουργού Εξωτερικών κ. Γεωργίου Κώτσηρα και ακολούθησαν οι χαιρετισμοί του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ιταλίας κ. Πολυκάρπου και του εκπροσώπου του Σεβασμιωτάτου Αρχιεπισκόπου Σινά Φαράν και Ραϊθώ, κ. Δαμιανού.

Μεταξύ άλλων, εισηγήσεις είχαν ο Επίκουρος Καθηγητής πανοσιολ. Αρχιμ. Αρίσταρχος Γκρέκας του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ και Διευθυντής του εργαστηρίου “Εκκλησία και Πολιτισμός” με θέμα: «Ανώνυμος Σιναϊτικός αντιρρητικός κώδικας υπ. αριθμ. 1376» και ο Επίκουρος Καθηγητής κ. Φώτιος Αποστολός του ομώνυμου Τμήματος, με θέμα: «Η ακολουθία του Ιερού Νιπτήρος μέσα από τη χειρόγραφη λειτουργική παράδοση του Σινά και η σχέση της με τον ρωμαϊκό λειτουργικό Τύπο» όπου κατά την λήξη συνόψισε τα συμπεράσματα του Συνεδρίου.

Επίσης, με εισηγήσεις συμμετείχαν ο προκοσμήτορας και ομότιμος Καθηγητής της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Απόστολος Νικολαΐδης, με θέμα: «Ατομικότητα και κοινωνικότητα στον Ορθόδοξο Μοναχισμό» και η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Φλώρα Κρητικού, του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, με θέμα: «Μουσικός συγκρητισμός στην ενετοκρατούμενη Κρήτη: στοιχεία δυτικού ρεπερτορίου στα σιναϊτικά μουσικά χειρόγραφα».

Περισσότερες πληροφορίες: https://istitutoellenico.org/el/2023/10/25/12-14-σεπτεμβρίου-διεθνές-συνέδριο-ελλην-2/