Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, όπου συμμετέχει το ΕΚΠΑ, διοργανώνονται από τα δέκα Πανεπιστήμια-μέλη της κοινοπραξίας, εκπαιδευτικά σεμινάρια- workshops-training courses με διαφορετικές θεματολογίες, ανοιχτά προς την κοινότητα (ακαδημαϊκούς και διοικητικό προσωπικό), με απώτερο στόχο τη διάδραση, την ανταλλαγή γνώσεων και καλών πρακτικών, τη δικτύωση και περαιτέρω εξειδίκευση, των συμμετεχόντων.

“Welcome to the CIVIS academy!As a university staff member from a CIVIS member university, you have the opportunity to share teaching and technical experience, knowledge and skills with your international peers. Learn more, register for the training you are interested in and take this opportunity to grow within CIVIS”!

Ποιους αφορούν:
Ακαδημαϊκούς-Mέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ και διοικητικό προσωπικό
Format σεμιναρίων:
 Διαδικτυακά και με δια ζώσης παρουσία*
Περίοδος διεξαγωγής σεμιναρίων:
 Μάρτιος- Ιούνιος 2022
Οι θεματικές των σεμιναρίων αφορούν [
 Well being at work by Universite Libre de Bruxelles
– Support for internationalisation and mobility Staff Week by Sapienza Universita di Roma
– How to combat and handle gender-based violence and sexual harassment in academia by Stockholm University
– Interculturality in the international classroom by the university of Glasgow
– Applying for Erasmus Mundus Joint Masters funding by the university of Glasgow
– Implementing an Erasmus Mundus Joint Masters by university of Glasgow
– The significance of student representation in the development of CIVIS and programs by Stockholm University

[*Τα έξοδα μετακίνησης των συμμετεχόντων των σεμιναρίων, όπου προβλέπεται κινητικότητα, θα καλυφθούν από το CIVIS]

Μπορείτε να ενημερωθείτε περαιτέρω, να δείτε όλα τα σεμινάρια με τις προϋποθέσεις συμμετοχής και να δηλώσετε συμμετοχή στο σεμινάριο που σας ενδιαφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS.