CIVIS Academy- training courses- staff weeks “Interculturality in the international classroom” by the University of Glasgow

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, όπου συμμετέχει το ΕΚΠΑ, διοργανώνονται από τα δέκα Πανεπιστήμια-μέλη της κοινοπραξίας, εκπαιδευτικά σεμινάρια- workshops-training courses με διαφορετικές θεματολογίες, ανοιχτά προς την κοινότητα (ακαδημαϊκούς και διοικητικό προσωπικό), με απώτερο στόχο τη διάδραση, την ανταλλαγή γνώσεων και καλών πρακτικών, τη δικτύωση και περαιτέρω εξειδίκευση, των συμμετεχόντων.

Τίτλος: “Interculturality in the international classroom” by the University of Glasgow

“This workshop will offer a space to identify and overcome barriers to successful and empathetic intercultural collaboration in the international classroom. Workshop participants will be encouraged to reflect critically on intercultural theory and their own professional experience. It will introduce concepts such as small culture formation, power distance, low and high context cultures and facilitate the development of pedagogical solutions to intercultural impasses”
.

Ποιους αφορά:
Διοικητικό και Ακαδημαϊκό προσωπικό
Ημ/νιες διεξαγωγής:
4 Μαΐου 2022, 12:00-14:00 μ.μ (ώρα Ελλάδος)
Τόπος διεξαγωγής:
Online, Διαδικτυακό Σεμινάριο
Προθεσμία υποβολής αίτησης:
2 Μαΐου 2022
Αιτήσεις:
 στη φόρμα
Αριθμός συμμετεχόντων:
30 max.

Τέλος, μπορείτε να ενημερωθείτε περαιτέρω και να δείτε τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS.