CIVIS Academy- Workshop για καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθόδους με θέμα: “Using a game-based pedagogical framework to promote playful learning (GB- playfull)” (13/05/2022)

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS [https://civis.eu/en/about-civis/who-is-civis] διοργανώνεται από το ΕΚΠΑ διαδικτυακό εκπαιδευτικό σεμινάριο/workshop με έμφαση στις καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθόδους (innovative pedagogies workshop) και θεματική: “Using a game-based pedagogical framework to promote playful learning (GB- playfull)”. Στόχος του workshop είναι να εκπαιδεύσει την κοινότητα του CIVIS (τους ακαδημαϊκούς & μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς φοιτητές) στο σχεδιασμό μαθημάτων που βασίζονται στην παιδαγωγική της διδασκαλίας και της μάθησης μέσω παιχνιδιού.

Διοργανωτής του workshop είναι το ΕΚΠΑ (συντονίστρια Ασπασία Δανιά, Επίκουρη Καθηγήτρια Διδακτικής Φυσικής Αγωγής, ΣΕΦΑΑ, ΕΚΠΑ) και συνδιοργανωτές τα ακόλουθα πανεπιστήμια: Aix-Marseille Université, University of Glasgow, Universidad Autónoma de Madrid, Stockholms Universitet

Το workshop θα πραγματοποιηθεί στις 13 Μαΐου 2022, 11.00 π.μ -18.30 μ.μ (Ώρα Ελλάδος) και ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους κάνουν εγγραφή

“Game-based learning is an authentic way for meeting multiple learning outcomes at all educational levels, since, irrespective of their age, students are intrinsically and extrinsically motivated to play games”.

Τίτλος:  “Using a game-based pedagogical framework to promote playful learning (GB- playfull)”
Διοργανωτής:
ΕΚΠΑ
Συνδιοργανωτές:
Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πότε:
13 Μαΐου 2022, 11.00 π.μ -18.30 μ.μ (Ώρα Ελλάδος)
Που:
Webex, ZOOM Online (ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί)
Δήλωση Συμμετοχής: στη φόρμα
Γλώσσα Σεμιναρίου:
Format:
Διαδικτυακό
Αριθμός συμμετεχόντων:
20 (από το κάθε Παν/μιο-μέλος της συμμαχίας)

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Academics/Researchers [https://civis.eu/en/workshops-on-innovative-pedagogies] και συμβουλευτείτε το παρακάτω επισυναπτόμενο αρχείο.

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Επίκουρη Καθηγήτρια και συντονίστρια του εν λόγω project, κα Δανιά στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση mailto: adania@phed.uoa.gr.

Scheduled CIVIS Διεθνείς Σχέσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις