Σεμινάρια του προγράμματος CIVIS BIP: “PostRacial Transmodernities: Afro-European Relations, Mediterranean Trajectories @ Intercultural Reciprocities” [08-12/04/2024]

Η εβδομάδα διδασκαλίας των διά ζώσης σεμιναρίων του προγράμματος “PostRacial Transmodernities: Afro-European Relations, Mediterranean Trajectories @ Intercultural Reciprocities” (CIVIS Blended Intensive Program), θα λάβει χώρα από τις 8 Απριλίου μέχρι και τις 12 Απριλίου 2024, στο Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, στην Πλάκα με συντονίστριες τις κ. Μίνα Καραβαντά, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, και Σταματίνα Δημακοπούλου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Τα σεμινάρια θα διδαχθούν από τους Καθηγητές και τις Καθηγήτριες των συνεργαζομένων ευρωπαϊκών πανεπιστημίων Aix-Marseille (Γαλλία), Bucharest (Ρουμανία), Glasgow (Μεγάλη Βρετανία), Stockholm (Σουηδία), Tubingen (Γερμανία), Ε.Κ.Π.Α. (Ελλάδα), και των Αφρικανικών πανεπιστημίων Dakar (Σενεγάλη) & Witwatersrand (Νότια Αφρική).

Το Μουσείο θα φιλοξενήσει μια παγκόσμια ερευνητική ομάδα και διδακτική κοινότητα η οποία απαρτίζεται από 40 μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές και φοιτήτριες και 10 Καθηγητές και Καθηγήτριες από την Ευρώπη, την Ασία, την Αφρική αλλά και τη Λατινική Αμερική.

Στόχος του προγράμματος είναι η διερεύνηση νέων ερευνητικών συζεύξεων και μεθοδολογιών με έμφαση στις πολιτικές φιλοξενίας, στη μελέτη αντιρατσιστικού και αντι-εθνικιστικού κριτικού λόγου και μεθοδολογίας, στις Αφρο-ευρωπαϊκές κουλτούρες και κοινότητες, στο μεταναστευτικό ζήτημα, και στη γενικότερη μελέτη της διανεωτερικότητας μέσα από ένα διαπολιτισμικό και απο-αποικιοκρατικό πρίσμα.

από έως
Scheduled CIVIS Παρουσιάσεις