Τίτλος: “Call for proposals -First UAM Asseco Business case 2022 Award”
Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ, Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες, Κοινωνικούς Εταίρους (Εταιρίες)
Προθεσμία Υποβολής αιτήσεων: 10 Ιανουαρίου 2023

BwJkJ0pBYDf0WtGG

Το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, μέλος του Ευρωπαϊκού Παν/μιου του CIVIS, εγκαινιάζει το διαγωνισμό για τη βιώσιμη και καινοτόμο επιχειρηματικότητα με τίτλο: “Call for proposals -First UAM Asseco Business case 2022 Award”.
Η έδρα UAM-Asseco του Παν/μιου της Μαδρίτης στους τομείς των οικονομικών και της διαχείρισης της καινοτομίας, ανακοινώνει τον πρώτο διαγωνισμό με το βραβείο UAM-ASSECO Business Case 2022 Award για την προώθηση της ανταλλαγής εμπειριών στον τομέα της διαχείρισης της καινοτομίας σε οργανισμούς. Το σύνθημα που επιλέχθηκε για αυτή την πρώτη έκδοση του διαγωνισμού είναι: “Η τεχνητή νοημοσύνη ως μοντέλο οικονομικής βιωσιμότητας και καινοτομίας για επιχειρήσεις και διοικητικούς φορείς”.

Ο στόχος της επιχειρηματικής περίπτωσης- πρότασης, υποψήφιας για το βραβείο UAM-Asseco Business Case Asseco Award, θα πρέπει να εστιάζει στο πώς η Τεχνητή Νοημοσύνη μπορεί να συμβάλει στη βελτίωση της ζωής στις πόλεις για τους ίδιους τους πολίτες αλλά και τους τουρίστες, έτσι ώστε οι πόλεις να γίνουν πιο “έξυπνες”, βιώσιμες και να βελτιώσουν την εθνική και διεθνή εικόνα τους.
Συγκεκριμένα, θα αξιολογηθούν θετικά:
-Έργα που επηρεάζουν περισσότερους από έναν τομείς εντός της πόλης.
-Έργα που σχετίζονται, άμεσα ή έμμεσα, με τη βιωσιμότητα.
-Έργα που επικεντρώνονται στην παρακολούθηση τουριστών ή πολιτών, πάντα σε συμμόρφωση με την ευρωπαϊκή οδηγία-αρχή για την προστασία των δεδομένων.
Το βραβείο είναι χρηματικό έπαθλο και ανέρχεται στα 5.000 ευρώ. Επιπλέον, σημειώνεται πως οι προτάσεις θα γίνονται δεκτές στα αγγλικά και στα ισπανικά.
Ως καταληκτική προθεσμία υποβολής των προτάσεων, έχει οριστεί η 10η Ιανουαρίου 2023.
Οι προτάσεις θα πρέπει να αποσταλούν στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: catedra.uam-asseco@uam.es
Για περαιτέρω πληροφόρηση δείτε την προκήρυξη στo επισυναπτόμενo ή να επισκεφθείτε την επίσημη ιστoσελίδα του διαγωνισμού εδώ.

Ερωτήσεις και απορίες: με την αρμόδια στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: esther.alarcon@unv.uam.es.