Οι δια-θεματικές/διεπιστημονικές συναντήσεις μεταξύ Τμημάτων από τα ιδρύματα του CIVIS ονομάζονται “Disciplinary meetings“, έχουν ως στόχο την δημιουργία διασύνδεσης μεταξύ των Τμημάτων από τα Ιδρύματα της Συμμαχίας του CIVIS για την ανάπτυξη συνεργασιών τόσο σε εκπαιδευτικό, όσο και ερευνητικό επίπεδο.

Το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης, μέλος της συμμαχίας των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων του CIVIS, διοργανώνει μια δια-θεματική συνάντηση/Disciplinary Meeting-Webinar in “Policies and actions in Gender Equality. Comparing universities experiences”, με στόχο τη διάδραση και συνεργασία ομάδων μελών ΔΕΠ του CIVIS, που δραστηριοποιούνται επάνω στην εν λόγω θεματική της ισότητας των φύλων.

“The webinar aims at analysing the process of gender equality in the various declinations within national and European academic contexts in light of experiences of the CIVIS universities partners. As a matter of fact, the universities play a strategical role with their research and teaching activities, as a cultural mission for society”.

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες και Ερευνητές

Πότε: 17 Δεκεμβρίου 2021, 10.00 π.μ-13.30 μ.μ (Ώρα Ελλάδος)

Που: Online (ο σύνδεσμος θα σταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση e-mail που θα δηλωθεί στη φόρμα συμμετοχής)

Προθεσμία: 10 Δεκεμβρίου 2021

Δήλωση Συμμετοχής: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvnrmJYJiX8jsP_xPAMoHKnrDEkEmQ41Lqiv6IKMXT2h4vDQ/viewform

Για πληροφορίες: υπεύθυνη, Daniela Magrini, Head of unit of the international office: daniela.magrini@uniroma1.it.

Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Νέα & Ανακοινώσεις Πανεπιστημιακή Κοινότητα