Hub 2 Κοινωνία, Πολιτισμός, Κληρονομιά: Ανάπτυξη και δράσεις στο πρώτο έτος λειτουργίας του (Οκτώβριος 2020 – Οκτώβριος 2021)

Η ανάπτυξη του HUB 2 του CIVIS, της θεματικής περιοχής με τίτλο «Κοινωνία, Πολιτισμός, Κληρονομιά» (Society, Culture, Heritage), του οποίου την προεδρία (Chair) έχουν αναλάβει από κοινού, μέσα από ανταγωνιστική διαδικασία, το ΕΚΠΑ με συντονίστρια την καθηγήτρια κα Θεοδώρα Αντωνοπούλου, και το Πανεπιστήμιο του Tübingen της Γερμανίας με συντονίστρια την καθηγήτρια κα Dorothee Kimmich, προχωρά με γοργούς ρυθμούς.

Το Hub 2 SCH ξεκίνησε επισήμως τη λειτουργία του τον Οκτώβριο του 2020. Μετά από δημόσια πρόσκληση τον Ιανουάριο του 2021, ολοκληρώθηκε στο τέλος Φεβρουαρίου η ανοιχτή σε όλα τα μέλη ΔΕΠ χαρτογράφηση (mapping) των μαθημάτων των Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών στα Πανεπιστήμια της συμμαχίας, η οποία επέτρεψε την αναζήτηση ενδιαφερομένων εταίρων μεταξύ των ιδρυμάτων. Τον Μάρτιο του 2021 διεξήχθη η πρώτη συνεδρίαση (workshop) του πρόσφατα συγκροτηθέντος Συμβουλίου του Hub (Hub Council), στο οποίο μετέχουν εκπρόσωποι όλων των εμπλεκομένων Πανεπιστημίων και το οποίο όρισε πέντε θεματικές ενότητες εστίασης (focus areas) των δράσεων του Hub 2. Οι θεματικές αυτές ενότητες είναι οι ακόλουθες:

1. Μεσογειακές σπουδές: Διαχρονικές και διαπολιτισμικές προοπτικές (Mediterranean Studies: Diachronic and Intercultural Perspectives)
  2. Πολιτιστική Κληρονομιά και παγκόσμιες επιστημολογίες (Heritage and Global Epistemologies)
  3. Κοινωνίες διαφορετικότητας, ανισότητα και κοινωνική αλλαγή (Diverse Societies, Inequality and Social Change)
  4. Πολυπολιτισμική και πολυγλωσσική επικοινωνία και εκπαίδευση (Multicultural and Multilingual Communication and Education)
  5. Δίκαιο, νόρμες, ηθική και πολιτικοί θεσμοί (Law, Norms, Ethics and Political Institutions)
img 01

Στις 4 Μαϊου δημοσιεύτηκε η πρώτη πρόσκληση (1st Call) για κατάθεση ως τις 30 Ιουνίου προτάσεων από τα μέλη ΔΕΠ των Πανεπιστημίων με στόχο τη δημιουργία εκπαιδευτικών -ερευνητικών δράσεων από κοινού με άλλα ιδρύματα της συμμαχίας του CIVIS. Στις 12 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε μετά από σχετική προεργασία η δεύτερη συνεδρίαση (2ο workshop) του Συμβουλίου του Hub 2 για την οριστική αξιολόγηση των προτάσεων που κατατέθηκαν. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε τον Σεπτέμβριο με τις εγκριτικές αποφάσεις της Steering Committee και του Board of Rectors, Ανώτερου και Ανώτατου αντίστοιχα Συντονιστικού Οργάνου του CIVIS, που επικύρωσαν τις αποφάσεις του Συμβουλίου του Hub. Συνολικά εγκρίθηκαν δεκαοκτώ (18) εκπαιδευτικές προτάσεις για το ακαδημαϊκό έτος 2021–22 και με απώτερο στόχο αρκετές από αυτές να συνεχιστούν και στην επόμενη φάση του CIVIS από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Ειδικότερα όσον αφορά στο ΕΚΠΑ, από τις δεκαοκτώ εγκεκριμένες δράσεις, το Πανεπιστήμιό μας έχει αναλάβει τον συντονισμό τριών (3): “Religion and Power in the Eastern Mediterranean in Late Antiquity and the early Middle Ages”, “ Comparing Linguistic Diachronies: Languages in the Balkans, in the Mediterranean, in Europe. Development of new teaching practices, methodologies and teaching material” και “French Travellers in Mediterranean Lands and in Africa: European Encounters”, ενώ συμμετέχει σε οκτώ (8) ακόμη προτάσεις ως συνεργάτης (partner). Αξίζει να σημειωθεί πως υπήρξε έντονο ενδιαφέρον από τα Πανεπιστήμια για τις θεματικές ενότητες «Μεσογειακές Σπουδές: Διαχρονικές και Διαπολιτισμικές Προοπτικές» και «Πολιτιστική Κληρονομιά και Παγκόσμιες Επιστημολογίες».

Μπορείτε να δείτε τον κατάλογο των εγκριθεισών προτάσεων στον παρακάτω επισυναπτόμενο πίνακα. Επιπροσθέτως, έχουν αναρτηθεί ήδη στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS ορισμένες από τις εν λόγω εκπαιδευτικές δράσεις/μαθήματα (courses) στην κατηγορία CIVIS Courses. Οι αναρτήσεις συνεχίζονται και για τα υπόλοιπα μαθήματα. Οι φοιτητές του ΕΚΠΑ μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής με βάση τα οριζόμενα στο κάθε μάθημα.

Τέλος, πρέπει να σημειωθεί πως μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται η δημοσίευση της δεύτερης πρόσκλησης (2nd Call) για την υποβολή από τα μέλη ΔΕΠ νέων, συμπληρωματικών εκπαιδευτικών προτάσεων με πιθανή καταληκτική προθεσμία την 20η Νοεμβρίου 2021.

Hub 2 Society, Culture, and Heritage
Κατάλογος εγκριθεισών εκπαιδευτικών προτάσεων Πρώτης Πρόσκλησης (List of Αpproved Proposals, 1st Call)
[Το Πανεπιστήμιο που συντονίζει την εκάστοτε πρόταση σημειώνεται με έντονους χαρακτήρες. Τις τρεις πρώτες προτάσεις στον πίνακα τις συντονίζει το ΕΚΠΑ.]

TitleUniversitiesActivity type