Το ΕΚΠΑ είναι πρωτοπόρο στη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο CIVIS, ένα εκπαιδευτικό δίκτυο ευρωπαϊκών πανεπιστημίων με στόχο την εξωστρέφεια και την διαμόρφωση ενός κοινού προσανατολισμού στην προπτυχιακή και μεταπτυχιακή εκπαίδευση.

Η Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ διοργανώνει και φιλοξενεί τον Μάιο και τον Ιούνιο 2022 δύο σχολεία εντατικής εκπαίδευσης φοιτητών, σε συνεργασία με 4 πανεπιστήμια της Ευρώπης, συγκεκριμένα της Μασσαλίας, των Βρυξελλών, της Μαδρίτης και της Ρώμης.

Το θέμα των σχολείων είναι “Sexual and reproductive health” και απευθύνεται σε προπτυχιακούς φοιτητές Ιατρικής των 2 τελευταίων ετών. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει εντατική θεωρητική εκπαίδευση από καθηγητές και των 4 συνεργαζόμενων πανεπιστημίων και παράλληλη κλινική εκπαίδευση στις Πανεπιστημιακές κλινικές στο Αρεταίειο, στο Αλεξάνδρα, στο Λαϊκό και στο Αττικό Νοσοκομείο.

Υπεύθυνη διοργάνωσης είναι η κα Ειρήνη Λαμπρινουδάκη, Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας και συνδιοργανωτές οι κ.κ. Νικόλαος Βλάχος, Καθηγητής Μαιευτικής Γυναικολογίας, Μελπομένη Πέππα, Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας, Κωνσταντίνος Στραβοδήμος, Καθηγητής Ουρολογίας  και Σταυρούλα Πάσχου, Επίκουρη Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας.

Οι φοιτητές θα επιλεγούν από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του CIVIS, ενώ θα δοθεί η δυνατότητα παρακολούθησης και από φοιτητές Ιατρικής του ΕΚΠΑ. Τα σχολεία θα χρηματοδοτηθούν από τα αντίστοιχα προγράμματα του CIVIS Health Hub3 και Short term mobility.