To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Colonial Legacies & Post-Colonial Challenges – Critical Museum Studies”
“This Summer School will thus focus on the highly political role of heritage collections in the construction of so-called “legitimate” knowledge and collective memory, as well as on the ways in which the constitution and use of these collections are questioned today. Over the course of a 4-day program, students will become familiar with these issues, which will be the subject of group work. Their reflections will be encouraged through meetings organized with several museum and mediation professionals of the city of Marseille, as well as researchers specializing in critical museology”.

CIVIS Focus Area:
Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά(Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
 Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
4-7 Ιουλίου 2022(θερινό σχολείο)
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικάμε αποστολή CV και Cover letter στα αγγλικά στο e-mail: Judith.dehail@univ-amu.fr
Format μαθήματος:
Υβριδικό (Blended)- Διαδικτυακά σεμινάρια και με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Μασσαλία, Γαλλία
Γλώσσα μαθήματος:
ECTS: 6
NB of CIVIS Scholarships:
 16

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση της συντονίστριας: Judith.dehail@univ-amu.fr.Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής  στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.