To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο πραγματοποιείται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Drug design and discovery”

“Explore the various processes of design discovery and development of new drugs, with emphasis on the methodologies of rational design of low molecular weight bioactive molecules.
The Drug Design and Discovery course will provide insights on different aspects of the drug discovery process, mainly focusing on the study of the interaction between pharmacologically interesting targets and small molecules, either by biophysical methods or computational chemistry approaches. Through lectures and laboratory exercises, students will be introduced to the different scientific approaches applied in the successive stages of development and design of new drugs, and the role and importance of different factors to achieve the desired result”.

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
 Υποψήφιους Διδάκτορες, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Θετικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 Μάρτιος – Ιούνιος 2022 & 4 – 8 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
24 Ιανουαρίου 2022
Αιτήσεις:
Με αποστολή CV δείτε εδώ τα αρχεία που πρέπει να επισυνάψετε μαζί με το βιογραφικό σας (και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες) στην ακόλουθη διεύθυνση e-mail του συντονιστή mikros@pharm.uoa.gr
Format μαθήματος:
Υβριδικό/Blended, Διαδικτυακά σεμινάρια & θερινό σχολείο στην Αθήνα *
Γλώσσα μαθήματος:

Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS:

*[Δεν προβλέπεται κινητικότητα/μετακίνηση για τους φοιτητές του ΕΚΠΑ]

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο με το αναλυτικό πρόγραμμα & την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Courses.