To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες CIVIS Courses, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Τίτλος: “French Travellers in Mediterranean Lands”
Explore travelogues in order to understand French perceptions of Self and Other in Times of Crisis
“Our modern period is characterised by travelling and mobility. During the last twenty years, travel studies have received much scholarly attention. This CIVIS course on French Travellers in Mediterranean Lands will focus on the understanding of the self and the other in terms of personal, cultural, ethnic and religious identities in times of crisis. Furthermore, it will focus on travel writing in times of sanitary, ecological or political emergency which will be analysed from an epistemic and ethical point of view. It will also present the ways that such crises affect travel writing (exploration, trade, pilgrimage, exile, migration, etc.) from an epistemic and ethical point of view. Moreover, it will analyse French travelogues as a source of information on the rediscovery of Antiquity by travellers as well as a testimony on patrimonial awareness of local populations”.

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage-HUB 2)
Ποιους αφορά: Μεταπτυχιακούς Φοιτητές & Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: Φεβρουάριος-Μάιος 2022
Τόπος διεξαγωγής: Αθήνα
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 20 Ιανουαρίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά στη φόρμα, CV και motivation letter (μια σελίδα maximum) στα Γαλλικά (δεν αποκλείεται και η διεξαγωγή της συνέντευξης στα Γαλλικά) και για τυχόν ερωτήσεις στην ακόλουθη διεύθυνση e-mail της συντονίστριας κας Ειρήνης Αποστόλου: irapo@frl.uoa.gr
Format μαθήματος: Blended (Υβριδικό- physical & online), 5 σεμινάρια δια ζώσης (11-15 Απριλίου 2022 θα δειξαχθούν τα μαθήματα στην Αθήνα) και 5 διαδικτυακά*
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά σε επίπεδο τουλάχιστον (B1) & Γαλλικά Β2
ECTS: έως 10
CIVIS Scholarships: 18

*[Δεν προβλέπεται κινητικότητα/μετακίνηση για τους φοιτητές του ΕΚΠΑ].

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο και την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Courses.