“The CIVIS course on “global change biology” is a one-semester course that takes place in Autumn within the natural sciences Master of science program at Sapienza Università di Roma. The course’s content has been chosen to be as comprehensive as possible and it is intended for students from different scientific backgrounds. The course offers an overview on global change and its drivers with a major focus on key drivers of environmental change but also offering a perspective on the relation among society, economics and politics”.

Τίτλος: “Global change biology”
CIVIS Focus Area: Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια (Climate, Enviroment, Energy)
Ποιους αφορά: Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Περιβάλλοντος και Αγροτουρισμός, Αγροτικής Ανάπτυξης και Αειφορίας, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 26 Σεπτεμβρίου 2022- Ιανουάριο 2023
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
20 Ιουνίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό (virtual)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Online, ZOOM
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS: 6
NB of CIVIS Students accepted:
25

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο συντονιστή Dr. Moreno Di Marco: moreno.dimarco@uniroma1.it.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.