To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: Global Ethics
“This course introduces key issues in global ethics. It involves an investigation of what moral issues underlie current debates about international politics and global practices through a study of contemporary philosophical contributions. NB! The course is possible to follow purely online. Lectures will also be given on campus and live streamed. Among the questions to be considered are the following. How should the burdens of reducing and mitigating climate change be distributed among countries? What moral limits are there on warfare?  What is the philosophical foundation of human rights and what obligations do these impose on the international community? And is global democracy a possible and desirable solution to the global challenges we now face”?

CIVIS Focus Area:
Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
 Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
6 Ιουνίου- 10 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη διεύθυνση https://www.universityadmissions.se/intl/search/public?period=ST_2022&id=SU-10831
Format μαθήματος:
Υβριδικό- Διαδικτυακά σεμινάρια και με φυσική παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Διαδικτυακά και στο Παν/μιο της Στοκχόλμη ς(campus)
Γλώσσα μαθήματος:
ECTS: 7,5

Για περαιτέρω πληροφόρηση και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση του συντονιστή:asa.burman@philosophy.su.se. Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του Παν/μιου της Στοκχόλμης. Τέλος, η εν λόγω πρόσκληση θα αναρτηθεί άμεσα και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.