CIVIS New Course “Inclusive approaches to the medical humanities”-Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: Inclusive approaches to the medical humanities”
Participate in the first CIVIS European Summer School on Medical Humanities, a strong beginning towards a quality-for-care centred medicine.

“One of the major concerns in modern medicine is the dichotomy between the scientific dimension of medicine and the art of practising it at the patient’s bedside. Students, as well as healthcare professionals, focus mainly on the scientific part of medicine and are less attuned perhaps to understanding the diversity of dimensions involved. To alleviate this imbalance, we consider that recognition of the medical and health humanities is mandatory, and, although this is not a new discipline, the humanities in medicine are far from being completely accepted worldwide”.

CIVIS Focus Area: Υγεία (Health)
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
25-28 Μαΐου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και essay στα αγγλικά (max. 2000 λέξεις) με τίτλο: “How are the Medical Humanities Important for 21st Century Medicine?” στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση civisamh@gmail.com.
Format μαθήματος:
Υβριδικό (Blended)- Διαδικτυακά σεμινάρια και με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, Αθήνα(Δεν προβλέπεται κινητικότητα και επιχορήγηση για τους φοιτητές του ΕΚΠΑ)
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS: 1

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση της συντονίστριας:mkaramanou@med.uoa.grΤέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής  στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.