CIVIS New Course “MUSEO-POLIS. A Summer School on Museum, Democracy and Citizenship in Southern Europe”-Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “MUSEO-POLIS. A Summer School on Museum, Democracy and Citizenship in Southern Europe”

“By studying the normative operations, theoretical discourses and institutional practices that contribute to the fabrication of a heritage status (associate to the Museum), the Summer School would allow the CIVIS students to analyse the patrimonialization that projects, transmits and creates an embodiment of national sovereignty, collective identities and ways of sharing culture. The evolution of the paradigms of values associated with heritage actualises in different ways a general relationship with the past and the “memorabilia”, which can be analysed as many strategies of global rewriting of history by certain communities. This approach to the phenomenon of heritage in diachrony may, for example, take into account the conception of heritage as a treasure of sovereignty in the Early Modern Age, and then the advent of heritage as a repository of the citizenship values of the 19th Century Nation-State, or, finally, the emergence and the contemporary crisis of the democratic model of the egalitarian sharing of heritage and culture”.

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά:
Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Τέχνες, Πολιτικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
22-24 Ιουνίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
25 Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή ενός ενιαίου αρχείου pdf με: CV, motivational letter και αποδεικτικό γνώσης μια εκ των γλωσσών, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: museopolis2022@gmail.com
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (Θερινό σχολείο)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Μασσαλία, Γαλλία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά
NB of CIVIS Scholarships:
19

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση του συντονιστή: nicolas.morales@univ-amu.fr.Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.