To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές του ΕΚΠΑ να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες CIVIS Courses στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Νέο διαδικτυακό CIVIS μάθημα:
Τίτλος: MUSEO-POLIS. A Permanent Seminar on History, Memory and Museums

“Τhis course aims to offer different ways of approaching the institutional, social and cultural figure of the museum as a means of understanding the politics of history and memory in Europe, mainly in the Mediterranean area between the 16th and 21st centuries. Symbolic capital, political capital, economic capital and cultural capital participate in the construction and development of the museum as an institution: all these logics will be articulated in 8 monthly webinars (2 hours). The articulation of the course is designed to open up to a wide network of teachers and students, favouring the dissemination of knowledge and multilingualism”.

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά
Ποιους αφορά: Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, ΜΜΕ, Τέχνες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: Δεκέμβριος 2021-Μάϊος 2022
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων (extended): 30 Νοεμβρίου 2021, Αιτήσεις με αποστολή CV και Cover Letter στην ακόλουθη διεύθυνση e-mail: roberto.quiros@uam.es
Format μαθήματος: Διαδικτυακό (Virtual/Online)
ECTS: 1

Περαιτέρω πληροφόρηση: δείτε αναλυτικά την εν λόγω πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία CIVIS/Courses.