CIVIS New Course “SummerLIB: fundamentals, materials and applications of lithium-ion batteries”-Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “SummerLIB: fundamentals, materials and applications of lithium-ion batteries”
“Energy storage is an enabling technology that can save consumers money, integrate different energy generation sources, and help reduce environmental impacts. There is a huge demand for improved energy storage media related to areas like the automotive industry or the use of green energy sources. The requirements of the fight against climate change and global warming have boosted the research in this area in recent years. Lithium-ion batteries (LIB) play a fundamental role in renewable energy storage technology since they are already widely used in current consumer electronics and their demand for powering the internet of things (IoT) and in electric and hybrid vehicles is growing rapidly. However, the development and improvement of LIBs require the training of specialized scientists and the investment of huge research efforts”.

CIVIS Focus Area:
Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια
Ποιους αφορά:

Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Θετικές Επιστήμες, Φυσική, Χημεία, Μηχανολογία, Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
11-22 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
Παράταση – 3 1Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση e-mail: CIVIS.SummerLIB@uam.es
Format μαθήματος:
Υβριδικό (Blended)- Διαδικτυακά σεμινάρια (1η εβδομάδα) και με δια ζώσης παρουσία(2η εβδομάδα)Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν σε ένα από τα ακόλουθα Παν/μια: (During the second week, the students will develop an experimental project in small groups in a non-home CIVIS university: Universidad Autonoma de Madrid (Spain), Sapienza Università di Roma (Italy), Stockholm University (Sweden), Aix-Marselle Université (France), University of the Witwatersrand (South Africa), l-Azhar University (Egypt)
Γλώσσα μαθήματος:

Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)
ECTS: 4
NB of CIVIS Scholarships:
20

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: CIVIS.SummerLIB@uam.esΤέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής  στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.