CIVIS New Course “The Heritage of Money and Coinage: Multiple Approaches to Ancient Coins and Economies” – Δυνατότητα συμμετοχής σε εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές του ΕΚΠΑ να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες CIVIS Courses, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Νέο CIVIS μάθημα: Τίτλος: “The Heritage of Money and Coinage: Multiple Approaches to Ancient Coins and Economies”
Explore the heritage, legacy and impact of pre-modern coinage and means of exchange on today’s society in this hands-on course including site seminars and trainings.
“Master’s and PhD students will gather for an intensive research-driven educational module on numismatic (monetary) material, methodology and theory, and related heritage issues, over a 5-week period of time. The course includes online and on-site activities”.

CIVIS Focus Area:
Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, culture, heritage-HUB 2)
Ποιους αφορά:
 Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Art, Design and Media, Social Science and humanities

Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 21 Μαρτίου-22 Απριλίου 2022
Τόπος διεξαγωγής:
 Ρώμη, Ιταλία
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
21 Δεκεμβρίου 2021, Αιτήσεις με αποστολή CV και motivation letter (max 500 λέξεις) και για τυχόν ερωτήσεις στην ακόλουθη διεύθυνση e-mail: nanouschka.burstrom@ark.su.se
Format μαθήματος:
Blended (Υβριδικό- physical & virtual)
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά σε επίπεδο τουλάχιστον (B1)
ECTS: 5
CIVIS Scholarships:
8

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε αναλυτικά την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS Courses.