CIVIS New Course “Transnational history: researching mobilities in the 19th-century global space”- Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVISνα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξηςαποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο πραγματοποιείται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Transnational history: researching mobilities in the 19th-century global space”
“In recent years, transnational studies have gained ground within humanities and social sciences. Historians have also developed a growing interest in this perspective and integrated it in their research. The main goal has been to transcend the nation-state as the main framework of analysis and focus on circulation, transfer, contact and movement of people, texts, goods, and ideas. The 19th century was a period of intense contacts and political, cultural, economic, and scientific exchanges among various societies and regions, exchanges that have not been fully analyzed yet”.

CIVIS Focus Area:
Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά:
Μεταπτυχιακούς Φοιτητές & Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
18-20 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
28Φεβρουαρίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter (και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες) στην ηλεκτρονική διεύθυνση της συντονίστριας: florencia.peyrou@uam.es
Format μαθήματος:
Υβριδικό(Διαδικτυακά σεμινάρια και κυρίως με δια ζώσης παρουσία)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Μαδρίτη, Ισπανία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS:
1
NB of CIVIS Scholarships:
21

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο συνημμένο αρχείο που ακολουθεί και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.