To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Brain (good) Use for Learning Efficiently (BULE)”

“The course helps students to understand how their memories are functioning, and hence, which are the scientifically-proved most relevant learning methods. It deconstructs neuromyths, determines each student’s learning profile and strategy, informs about the stereotype threat and the implicit bias, with their possible consequences on taking decisions. It helps in managing stress and raises awareness to mindfulness and well-being positive effects. It will be in English and there will be displayed slides with a limited number of English words, mostly images or drawings, with embedded experiments and interactive (Wooclap) sessions. This course is needed for all European citizens, in the frame of sustainable development to reduce the negative effects of stereotypes and implicit bias, for a better inclusion”.

Ποιους αφορά:
 Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες (Θα δοθεί προτεραιότητα στους πρωτοετείς-προπτυχιακούς φοιτητές)
Πεδία Σπουδών: Όλα τα επιστημονικά πεδία
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 29 Αυγούστου- 9 Σεπτεμβρίου 2022 (συνολική διάρκεια: 2 εβδομάδες)
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
26 Αυγούστου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeA042iV-D_MOimBNTD1tllHpnc6LN3UMTDXqyFvFRMPxzlyw/viewform
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό, Διαδραστικό (virtual)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Online, Wooclap platform sessions
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)ECTS:5
NB of places:
Βίντεο παρουσίασης BULE:
εδώ

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις: gabrielle.regula@univ-amu.fr erika.riberi@univ-amu.fr.

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε αναλυτικά την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Micro-programmes.