CIVIS Panathlon 2022, The Active University [18-19/05/2022] – Physical activity as a vehicle for social integration, inclusion and peace

Το ΕΚΠΑ διοργανώνει φέτος το μεγαλύτερο ετήσιο event του Ευρωπαϊκού Παν/μιου του CIVIS τις “Global CIVIS Days”, που θα διεξαχθεί στις 18-20 Mαΐου 2022 και θα αποτελέσει σημείο συνάντησης για όλους τους φορείς, τους ακαδημαϊκούς, τους φοιτητές, το διοικητικό προσωπικό, τους ερευνητές, αλλά και διακεκριμένους επιστήμονες, κοινωνικούς εταίρους και εκπροσώπους της κοινωνίας των πολιτών και των τοπικών αρχών από όλη την Ευρώπη. Εκτός από τις εργασίες των ομάδων δράσης του CIVIS, θα υπάρχουν και συζητήσεις ανοικτές για το κοινό με έμφαση σε ευρύτερες θεματικές σχετικά με την κοινωνία, τον πολιτισμό και την πολιτιστική κληρονομιά (“Society, Culture and Heritage”), όπου ήδη έχει αναπτυχθεί σημαντικό έργο.

Επιπροσθέτως, η ανοιχτή εκδήλωση των φετινών Global CIVIS Days για τους φοιτητές και το προσωπικό των 10 Παν/μιων της κοινοπραξίας του CIVIS, θα είναι ο διαγωνισμός με τίτλο: “Πάναθλον” (“Panathlon, the Active University”) και είναι αφιερωμένος στη συμβολή του αθλητισμού και γενικότερα της σωματικής άσκησης ως μέσον για την προώθηση της ειρήνης, της έννοιας της διαφορετικότητας και της κοινωνικής ένταξης αλλά και ως μέσον εξάλειψης των κοινωνικών προκαταλήψεων, τόσο στο χώρο του Πανεπιστημίου, όσο και στη σύγχρονη κοινωνία. Οι συμμετέχοντες θα διαγωνιστούν σε ομάδες επάνω στις εξής θεματικές:

-Πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα ενεργό κοινωνικά πανεπιστήμιο για όλους;
-Πώς μπορούμε να κινητοποιήσουμε την τοπική κοινωνία και να προσφέρουμε σωματική δραστηριότητα για όλους;

Οι νικητές θα λάβουν ως βραβείο επιχορήγηση για κινητικότητα για να επισκεφθούν το Παν/μιο-μέλος της επιλογής τους από τη συμμαχία του CIVIS.

Διαβάστε περισσότερες πληροφορίες και δηλώστε συμμετοχή στον πιο ιδιαίτερο και καινοτόμο διαγωνισμό! Ελάτε να δημιουργήσουμε μαζί το Ευρωπαϊκό Παν/μιο του μέλλοντος, που θα είναι παρόν και ενεργό στην αντιμετώπιση των σύγχρονων κοινωνικών προκλήσεων.

“Διαγωνισμός Πάναθλον (Panathlon- The Active University)”

“Η φυσική-σωματική δραστηριότητα ως μέσον για την κοινωνική ένταξη και την ειρήνη” (“Physical activity as a vehicle for social integration, inclusion and peace”)

Διοργανωτής: Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Ποιους αφορά:
Φοιτητές (Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς και Υποψήφιους Διδάκτορες),Μεταδιδάκτορες, Ακαδημαϊκούς (μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ), Ερευνητές, Διοικητικό προσωπικό, κοινωνικούς εταίρους
Πότε:
18 & 19 Μαΐου 2022
Που: Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού ΕΚΠΑ, Δάφνη
Γλώσσα:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
Αριθμός συμμετεχόντων:
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
25 Απριλίου 2022

Πρόγραμμα Panathlon:

1η μέρα- Τετάρτη 18/5/2022: (14:30-19:00 μ.μ) Εισαγωγή στις θεματικές του διαγωνισμού, δημιουργία ομάδων
2η μέρα- Πέμπτη 19/5/2022:
(09:00 π.μ -13:00 μ.μ) Εργασίες ομάδων, δημιουργία παρουσιάσεων, (14:30-19:00 μ.μ) παρουσιάσεις (pitching), (19:00 μ.μ) ανακοίνωση νικητών

Για περαιτέρω πληροφόρηση σας μπορείτε να επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία CIVIS Days/Panathlon.

ptgQJFjWByAAeIBU 1

Physical activity as a vehicle for social integration, inclusion and peace

CIVIS, a European civic university, is committed to addressing the greatest societal challenges of our time. At this year’s Global CIVIS Days in Athens, our open activity will focus on the power of physical activity to support social inclusion – both within the CIVIS Alliance and across society. Come join the CIVIS Panathlon and build an active university! (https://civis.eu/en/global-civis-days-2022/civis-panathlon-2022)

It is well known that physical activity can be a means for social integration, inclusion and peace. Positive experiences of physical activity can be a vehicle to reduce inequalities for all people, irrespective of their gender, (dis)abilities, age, sexual orientation, religious beliefs, etc. Sport really can build a better society and a better world.

This is why CIVIS is organising a Panathlon* for students and staff across the CIVIS Alliance. Join us and take this great opportunity to meet fellow members of the CIVIS community and be a creative force, sharing expertise and bringing your innovative ideas to life!

*Panathlon is an ancient Greek word, consisting of:

1. pan (=every)
  2. athlon (=prize, race, effort, rivalry).

When & where?

1. Date: 18 and 19 May 2022
  2. Place: Athens, Greece
  3. Host: School of Physical Education & Sports Science of the National and Kapodistrian University of Athens

Who can participate?

CIVIS has 10 member universities, and all members of the community are invited to apply:

1. Students (BA and MA) – across all academic disciplines
  2. PhD candidates – across all academic disciplines
  3. Post-docs – across all academic disciplines
  4. Academic staff – across all academic disciplines
  5. Researchers – across all academic disciplines
  6. Administrative or managerial staff

Local stakeholders, social partners and citizens will also join us, but they will be directly invited by the organising committee.

Participants must:

1. Be willing and able to come to Athens throughout the Panathlon as it will be held exclusively on campus.
  2. Be proficient in English (B2 level)

Around 60 participants will be selected and put into teams by the organising committee.

Travel fees and accommodation will be covered by CIVIS and its member universities.

How to apply

1. Fill in the online application form.
  2. The organising committee will select candidates to ensure a diverse representation of genders, universities, academic fields, etc…
  3. Successful candidates will be notified by the end of April with instructions about booking travel and accommodation. Do not make any arrangements before being selected!
  4. Deadline: 25 April 2022.

Apply now: https://airtable.com/shr0RBZRryF1GSoBM

FACEBOOK panathlon