Στις 19-21 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκε διά ζώσης συνάντηση εργασίας του Δικτύου Πολυγλωσσίας – CIVIS Multilingualism Network (CMN) – το οποίο δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του Κέντρου Αριστείας «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική». Αφορμή για τη συνάντηση, η οποία φιλοξενήθηκε στο ΕΚΠΑ, ήταν η ολοκλήρωση της σειράς σεμιναρίων, με τίτλο «Multilingualism: the Language of CIVIS», που οργανώθηκε από το CMN και απευθυνόταν σε φοιτητές και νέους επιστήμονες των πανεπιστημίων του CIVIS, ενταγμένη στις δράσεις του HUB02.
Βλ. Αναλυτική περιγραφή της δράσης, με τίτλο «Multilingualism, the Language of CIVIS: Final report» και τα εκπαιδευτικά υλικά CMN Seminar Series Booklet και το CIVIS Linguistic Landscape video που παρήχθησαν στο πλαίσιο της δράσης.

Στην συνάντηση έλαβαν μέρος συνάδελφοι από το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης, τα Πανεπιστήμια της Γλασκόβης και της Στοκχόλμης, καθώς και από το ΕΚΠΑ – συγκεκριμένα από το Κέντρο Αριστείας «Πολυγλωσσία και Γλωσσική Πολιτική», το οποίο εκπροσωπήθηκε από τα εξής μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του Κέντρου:την Ομότ. Καθηγήτρια Βασιλική Δενδρινού, την Καθηγήτρια Ρέα Δελβερούδη και την Αναπλ. Καθηγήτρια Ευδοκία Καραβά.

Οι εργασίες περιλάμβαναν απολογισμό του έργου του CMN που ξεκίνησε το 2020, αξιολόγηση των σεμιναρίων που διενεργήθηκαν το 2021-2022 και προγραμματισμό των επόμενων ενεργειών, οι οποίες περιλαμβάνουν την επέκταση του Δικτύου και σε άλλα πανεπιστήμια του CIVIS. Επίσης, προγραμματίστηκαν οι μελλοντικές δράσεις του CMN, οι οποίες προβλέπουν έρευνα για τους γλωσσικούς πόρους των ιδρυμάτων μας και τη διαχείριση των πόρων αυτών στο πλαίσιο της διεθνοποίησης των πανεπιστημίων μας, με τελικό στόχο μια ολοκληρωμένη μελέτη που αφορά τη γλωσσική πολιτική των πανεπιστημίων του CIVIS, η οποία θα στηρίζεται σε ερευνητικά δεδομένα.