Πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία στην Accademia della Crusca της Φλωρεντίας, το θερινό σχολείο «The linguistics and cultural heritage of Italian in selected language areas», στο οποίο συμμετείχαν τέσσερα από τα έντεκα μεγάλα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια που ανήκουν στον  όμιλο CIVIS: εκτός από το ΕΚΠΑ, το Sapienza της Ρώμης και τα πανεπιστήμια του Σαλισβούργου και της Στοκχόλμης. Το ΕΚΠΑ εκπροσωπήθηκε από ερευνητική ομάδα του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, αποτελούμενη από τη γράφουσα, τη μεταδιδάκτορα Σοφία Κίτσου και τον προπτυχιακό φοιτητή Λεωνίδα Μπανάκο.

Civis Crusca 1

Οι εργασίες έλαβαν χώρα Πέμπτη 15 και Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου στην περίφημη Villa di Castello, παρουσία της επίτιμης προέδρου της Accademia καθ. Nicoletta Maraschio και του αντιπροέδρου καθ. Paolo D’Achille, ενώ το Σάββατο 17 οι σύνεδροι επισκέφτηκαν το Museo Nazionale della Lingua Italiana (MUNDI), όπου μελέτησαν σημαντικά τεκμήρια της ιστορίας της ιταλικής γλώσσας από τις απαρχές της μέχρι σήμερα, ειδικά το περιβόητο Placito Capuano σε γλώσσα volgare, το οποίο χρονολογείται του 960.

Civis Crusca 2

Το summer school πλαισιώθηκε από τις εργασίες του Παρατηρητηρίου των Ιταλισμών στις Γλώσσες του Κόσμου (Osservatorio degli italianismi nelle lingue del mondo), ερευνητικής ομάδα της Crusca με επιστημονικούς υπεύθυνους τους καθθ. Matthias Heinz και Lucilla Pizzoli, στην οποία συμμετέχουν ειδικοί μελετητές των εξής γλωσσών: γερμανικής, μαλτέζικης, ισπανικής, καταλανικής, κινεζικής, ουγγρικής, πολωνικής, σλοβακικής, σουηδικής και φινλανδικής. Η δε νέα ελληνική εκπροσωπείται από τη γράφουσα.

Civis Crusca 3

Έντονη ήταν η αίσθηση της παρουσίας του πρόσφατα εκλιπόντα σεβαστού μας Δασκάλου Luca Serianni, ιδρυτή του ΟΙΜ, καθηγητή του πανεπιστημίου της Ρώμης La Sapienza, μέλους της Accademia della Crusca και της Accademia dei Lincei και επίτιμου διδάκτορα του ΕΚΠΑ.

Civis Crusca 5

Domenica Minniti-Γκώνια, Καθηγήτρια Ιταλικής Γλωσσολογίας, διευθύντρια του εργαστηρίου Γλώσσας, Μετάφρασης και Μελέτης των σχέσεων ιταλικής και ελληνικής γλώσσας (LabItEl)