MSc Applied Risk Management Expert Lecture Series: «Κλίμα και βιωσιμότητα, οι δράσεις της Τράπεζας της Ελλάδος» – 4/04/2023

image 18

Στην 9η παρουσίαση της Σειράς Διαλέξεων Εμπειρογνωμόνων για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 που διοργανώνει το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην «Εφαρμοσμένη Διαχείριση Κινδύνων», πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 4 Απριλίου 2023 η ομιλία της κας Αντωνακάκη Θεοδώρας, Διευθύντριας του Κέντρου Κλιματικής Αλλαγής και Βιωσιμότητας της Τράπεζας της Ελλάδος. Η κα. Αντωνακάκη παρουσίασε με σαφήνεια όλες τις διαστάσεις του παγκόσμιου φαινομένου της κλιματικής αλλαγής, καθώς και τις δράσεις της Τράπεζας της Ελλάδος στον συγκεκριμένο τομέα. Στην παρουσίαση συμμετείχαν Καθηγητές του ΕΚΠΑ, μεταξύ των οποίων οι Δημήτριος Καινούργιος, Ανδρέας Παπανδρέου, Γιώργος Δότσης, Φραγκώ Κουραντή, Σπύρος Παπαθανασίου, Παντελής Κωστής καθώς και μεγάλος αριθμός φοιτητών/τριών.

Ειδικότερα, η κα. Αντωνακάκη παρουσίασε και ανέλυσε:

1. την κλιματική κρίση ως μια παγκόσμια πρόκληση και ένα φαινόμενο με ανθρωπογενείς αιτίες.
  2. τα δεδομένα που πιστοποιούν την παρουσία της κλιματικής αλλαγής και την μελλοντική εξέλιξή της.
  3. τα διάφορα είδη κινδύνων που συνδέονται με την κλιματική αλλαγή.
  4. τις επιπτώσεις και το αποτύπωμα της κλιματικής κρίσης σε κοινωνικό, οικονομικό, χρηματοπιστωτικό, κλαδικό και επιχειρηματικό επίπεδο.
  5. τις πρωτοβουλίες, συνεργασίες και δράσεις της ΤτΕ, ήδη από το 2013, με αποκορύφωμα την ίδρυση του Κέντρου Κλιματικής Αλλαγής και Βιωσιμότητας.
  6. Τα μέτρα μετριασμού των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής που έχει υιοθετήσει και προωθεί η ΤτΕ.

Το συγκεκριμένο ζήτημα θα αναλυθεί με έναν εκτενή και διεπιστημονικό τρόπο  στο επερχόμενο 2ο συνέδριο του ΕΚΠΑ για την Κλιματική Κρίση, με θέμα «Η συμβολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στην αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης: από τη διεπιστημονική έρευνα και εκπαίδευση στην παροχή επιστημονικής γνώσης για τη λήψη αποφάσεων πολιτικής», που ξεκινά της εργασίες του στις 10-11/04/2023.

2ο Συνέδριο για την κλιματική κρίση (10-11 April 2023): Ανακοίνωση Συνεδρίου · UoA Conferences System (Indico)

image 16

image 17