Μεταπτυχιακό “Κλινική Εργοσπιρομετρία, Άσκηση, Προηγμένη Τεχνολογία & Αποκατάσταση” της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 ανακοινώνει τη λειτουργία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών διάρκειας δύο (2) ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ-Master) στην «ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΡΓΟΣΠΙΡΟΜΕΤΡΙΑ, ΑΣΚΗΣΗ, ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ», (M.Sc. in Clinical Ergospirometry, Exercise, Advanced Technology and Rehabilitation») για τις ειδικεύσεις:
1. Σύνδρομο μετά Νοσηλεία στη ΜΕΘ (Post-Intensive Care Syndrome)
2. Εργοσπιρομετρία και Καρδιοαναπνευστική Αποκατάσταση (Ergospirometry and Cardiorespiratory Rehabilitation)
3. Προηγμένη Τεχνολογία και Πληροφορική στην Αποκατάσταση (Advanced Technology and Informatics in Rehabilitation)

afisa2022 ΝΕΟ ΤΕΛΙΚΟ

Διάρκεια
Το πρόγραμμα αρχίζει τον Οκτώβριο του 2022 και περιλαμβάνει 4 διδακτικά εξάμηνα για την ολοκλήρωσή του.

Δεκτοί υποψήφιοι και αριθμός εισακτέων
Στο ΠΜΣ γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου του πρώτου κύκλου σπουδών Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής αναγνωρισμένων, από τον ΔΟΑΤΑΠ, με γνωστικό αντικείμενο Επιστήμες Υγείας (όπως Ιατρική, Νοσηλευτική, Φυσική Αγωγή & Αθλητισμό, Φυσικοθεραπεία, Λογοθεραπεία, Εργοθεραπεία, Ψυχολογία), Κοινωνικές Επιστήμες, Διαιτολογία, Πληροφορική, όπως επίσης και απόφοιτοι Πολυτεχνικών Σχολών και Σχολών Τεχνολογικών Εφαρμογών. Για να εξασφαλιστεί η διεπιστημονικότητα και η διεπαγγελματική προσέγγιση του ΠΜΣ, θα επιδιώκεται συγκεκριμένο ποσοστό φοιτητών ανά ειδίκευση. Ο ανώτατος αριθμός των εισακτέων φοιτητών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών ορίζεται σε 50 (πενήντα) συνολικά και για τις τρεις (3) κατευθύνσεις.

Υποβολή αιτήσεων και απαραίτητα δικαιολογητικά
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά από 1/6/2022 έως και 31/8/2022. Η αίτηση και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα μπορούν να υποβάλλονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του ΠΜΣ, www.ceerehab.edu.gr (ή εναλλακτικά, με αποστολή στην διεύθυνση ceerehab@gmail.com ). Οι υποψήφιοι θα πρέπει να προσκομίσουν τα πρωτότυπα δικαιολογητικά καθώς και αντίγραφα αυτών κατά την προσέλευση στη συνέντευξη

Βλ. επίσης: https://ceerehab.edu.gr/kliniki-ergospirometria-askisi-kai-apokatastasi/