Αγαπητές και Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Σε συνεργασία με το Εργαστήριο Φυσιολογίας (τον Ομότιμο Καθηγητή Μιχάλη Κουτσιλιέρη, και τον Διευθυντή Καθηγητή Γιώργο Κόλλια), η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών χρηματοδότησε την αγορά Προσομοιωτών για τον εξοπλισμό του Κέντρου Κλινικής Προσομοίωσης στο Γουδί. Ταυτόχρονα, χρηματοδοτεί εξειδικευμένο τεχνικό προσωπικό το οποίο, με την επίβλεψη των μελών ΔΕΠ του Εργαστηρίου, σχεδιάζει εκπαιδευτικό πρόγραμμα για προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές, καθώς και για ειδικευόμενους γιατρούς.

viber image 2023 02 26 19 21 13 620

Σας αποστέλλουμε τόσο στοιχεία για τους προσομοιωτές, όσο και στοιχεία επικοινωνίας, σε περίπτωση συνεργασίας.

Οι Προσομοιωτές είναι οι κάτωθι:

• Προσομοιωτής HAL
    Ο Προσομοιωτής αυτός ενδείκνυται για εκπαίδευση και πειραματισμό στο:
  1. Αναπνευστικό σύστημα (άνω αναπνευστικό και παθολογικές καταστάσεις πνευμόνων με πληθώρα διαφορετικών παραμέτρων όπως ήχοι, διασταλτικότητα πνευμόνων, αντίστασης εισαγωγής αέρα, ρυθμούς αναπνοής και άπνοιας)
  2. Καρδιακό σύστημα (με πληθώρα διαφορετικών παραμέτρων όπως ήχοι καρδίας, ρυθμοί καρδιακής λειτουργίας και αρρυθμίες)
  3. Γαστρεντερικό σύστημα (εξέταση και αναγνώριση)
  4. Κυκλοφορικό σύστημα (εξέταση μέσω ψηλάφησης και δυνατότητα ενδοφλέβιας πρακτικής)
  5. Νευρολογικό σύστημα (αποκλειστικά και μόνο έλεγχος λειτουργίας της αντίδρασης της κόρης των ματιών στο φως)
  • Προσομοιωτής Victoria
  3. Γαστρεντερικό σύστημα (εξέταση και αναγνώριση με μεγαλύτερη δυσκολία λόγω
    του όγκου της κοιλιάς)
  5. Νευρολογικό σύστημα (έλεγχος λειτουργίας της αντίδρασης της κόρης των ματιών στο φως, δυνατότητα παρακολούθησης δαχτύλου ή αντικειμένου εμπρός από τους οφθαλμούς της)
  6. Προσομοίωση τοκετού (γέννα) με δυνατότητα επιπρόσθετων παραμέτρων για το έμβρυο την στιγμή της γέννησης (όπως κλάμα και πληθώρα διαφορετικών ζωτικών λειτουργιών)
  • Προσομοιωτής CodeblueiiiPediatric
    Ο Προσομοιωτής αυτός ενδείκνυται για εκπαίδευση και πειραματισμό στο:
  1. Αναπνευστικό σύστημα (άνω αναπνευστικό και παθολογικές καταστάσεις πνευμόνων με πληθώρα διαφορετικών παραμέτρων όπως ήχοι, ρυθμούς αναπνοής και άπνοιας
  3. Κυκλοφορικό σύστημα (εξέταση μέσω ψηλάφησης και δυνατότητα ενδοφλέβιας πρακτικής)
  • Προσομοιωτής SuperTory (baby)
    Ο Προσομοιωτής αυτός ενδείκνυται για εκπαίδευση και πειραματισμό στο:
  3. Γαστρεντερικό σύστημα (εξέταση και αναγνώριση)
  5. Δυνατότητα ηχητικής προσομοίωσης εμβρύου καθώς και νευρολογικές κινήσεις.

Σε όλους τους Προσομοιωτές παρέχεται η δυνατότητα διασωλήνωσης και καθετηριασμού, όπως επίσης και εφαρμογή πρωτοκόλλων ΚΑΡΠΑ.

Τα τηλέφωνα επικοινωνίας είναι:
Ελένη Τριάντου Γραμματέας Εργαστήριο Φυσιολογίας “Φυσιολογείον” Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Αθηνών Μικράς Ασίας 75, 115 27 Γουδή, Αθήνα
Τηλ.: 210-746 2507, Fax: 210-746 2571
Γιώργος Φλούδας, Γραμματέας γραφείου Πρύτανη, τηλέφωνο 210-3689771, -0