Created with GIMP

Ολοκληρώθηκε στο τέλος Απριλίου το πρόγραμμα ΝΑΥΤΙΛΟΣ, το οποίο υπήρξε συνεργασία των Τμημάτων Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και συγκεκριμένα των γνωστικών αντικειμένων της Αρχαίας Ιστορίας-Επιγραφικής και της Κλασικής Αρχαιολογίας-Παπυρολογίας. Το πρόγραμμα διήρκεσε 30 μήνες και χρηματοδοτήθηκε από το ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. στο πλαίσιο της 3ης Προκήρυξης Δράσης «Επιστήμη και Κοινωνία» – «Κόμβοι Έρευνας, Καινοτομίας και Διάχυσης».

Στο πλαίσιο του προγράμματος δημιουργήθηκε μια ανοιχτής πρόσβασης βάση δεδομένων (https://nautilos.arch.uoa.gr/) που φιλοξενεί πρωτογενείς πηγές της ελληνικής αρχαιότητας (επιγραφές και παπύρους) με νεοελληνική μετάφραση και σχολιασμό. Η βάση αριθμεί προς το παρόν 94 λήμματα για 73 επιγραφές και 21 παπύρους. Στην παραγωγή αυτών των λημμάτων συνεισέφεραν μέλη της πανεπιστημιακής και ερευνητικής κοινότητας, επιγραφικοί-ιστορικοί της αρχαιότητας και παπυρολόγοι-φιλόλογοι, καθώς επίσης υποψήφιοι διδάκτορες και των δύο κατευθύνσεων. Λήμματα που έχουν αναρτηθεί στη βάση έχουν προκύψει επίσης από εργασίες φοιτητών που έλαβαν μέρος σε σχετικό μεταπτυχιακό σεμινάριο. Προβλέπεται το περιεχόμενο της βάσης να διευρυνθεί μελλοντικά και με άλλα κείμενα.

ναυτίλος

Στόχος είναι τα μεταφρασμένα και σχολιασμένα κείμενα του Ναυτίλου να διευκολύνουν τη διδασκαλία της Αρχαίας Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο και συγχρόνως να εμπλουτίσουν το περιεχόμενο των σχετικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Για την επίτευξη αυτού του στόχου οργανώθηκαν λίγο πριν το κλείσιμο του προγράμματος μια διαδικτυακή Διημερίδα ενημέρωσης στην οποία μετείχαν 50 εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης και ένα δεκαήμερο Χειμερινό Σχολείο στο οποίο μετείχαν 70 φοιτητές, προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και υποψήφιοι διδάκτορες. Διεξήχθη επίσης μια μικρότερης κλίμακας ενημέρωση για τα μέλη της πανεπιστημιακής και της ερευνητικής κοινότητας. Το πρόγραμμα και περιεχόμενο των δράσεων διάχυσης είναι διαθέσιμο στις ανακοινώσεις της ιστοσελίδας του Ναυτίλου (https://nautilos.arch.uoa.gr/ανακοινώσεις/).

ναυτίλος1