Ενημερωτική Ημερίδα για το Πρόγραμμα CIVIS από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η ενημερωτική ημερίδα για το πρόγραμμα CIVIS προς τους φοιτητές του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ την 21η Νοεμβρίου 2023.

Την ημερίδα διοργάνωσε ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος Παντελής Χ. Κωστής, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, ο οποίος ανέλυσε τη σημασία του προγράμματος στην εκπαίδευση και την ακαδημαϊκή ανάπτυξη των φοιτητών, ενώ ταυτόχρονα πολύ χρήσιμη πληροφόρηση έδωσε και ο κ. Λάμπρος Βανδώρος (διοικητικό προσωπικό από τη Γραμματεία του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ).

Η ημερίδα εστίασε στην παρουσίαση των ευκαιριών που προσφέρει το CIVIS στους φοιτητές, όπως η φοιτητική κινητικότητα, η διεθνής εμπειρία και οι δυνατότητες δικτύωσης. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, παρουσιάστηκαν σημαντικές πληροφορίες για το πρόγραμμα, όπως λεπτομέρειες για τη διαδικασία αίτησης, τα κριτήρια επιλογής, τις προϋποθέσεις συμμετοχής και τις ακαδημαϊκές υποχρεώσεις των φοιτητών. Επιπρόσθετα, τονίστηκε η σημασία της κατάρτισης και υπογραφής της Συμφωνίας Μάθησης (Learning Agreement) και περιεγράφηκε η διαδικασία επιλογής των μαθημάτων. Η εκδήλωση αποτέλεσε μια ευκαιρία για τους φοιτητές να ενημερωθούν για τις προσφερόμενες δυνατότητες και να ενημερωθούν για το πώς μπορούν να ενισχύσουν τις εργασιακές τους προοπτικές μέσω της διεθνούς εμπειρίας και της διαπολιτισμικής ανταλλαγής.

Την ημερίδα αγκάλιασαν θερμά φοιτητές του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Αυτή η ανταπόκριση αναδεικνύει την αυξημένη επιθυμία των φοιτητών του Τμήματος για διεθνείς εκπαιδευτικές εμπειρίες και την επιθυμία τους να επεκτείνουν τους ορίζοντές τους μέσα από τέτοιες πρωτοβουλίες.