Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο: «Ὑμεῖς γὰρ ἐπ’ ἐλευθερίᾳ ἐκλήθητε» – Θεολογική Σχολή ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη, 4 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 17:30 θα πραγματοποιηθεί η έναρξη των εργασιών του Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου με τίτλο: «Ὑμεῖς γὰρ ἐπ᾽ ἐλευθερίᾳ ἐκλήθητε» (Γαλ. 5,13) 1821-2021, που διοργανώνει η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ στην Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας της Θεολογικής Σχολής 4 έως 7 Νοεμβρίου 2021.

Τις εργασίες του συνεδρίου θα χαιρετήσουν ο Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Αν. Καθ. Άγγελος Συρίγος, ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος Β´, ο Πρύτανης ΕΚΠΑ Καθ. Αθανάσιος – Μελέτιος Δημόπουλος, η Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ Καθ. Ιωάννα Στουφή – Πουλημένου, ο Πρόεδρος Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας Καθ. Σεβασμιώτατος Κρήνης &´ Πατριαρχικός Έξαρχος Μάλτας Κύριλλος (Κατερέλος), ενώ την έναρξη των Εργασιών του Συνεδρίου θα Κηρύξει ο Κοσμήτορας Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ Αν. Καθ. Χρήστος Καραγιάννης.

Στο συνέδριο που θα διαρκέσει μέχρι και την Κυριακή 7 Νοεμβρίου, συμμετέχουν 42 ομιλητές και μεγάλος αριθμός συνέδρων.

Οι εργασίες του Συνεδρίου διεξάγονται στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών, Θεολογική Σχολή, Πανεπιστημιούπολη Αθηνών, με τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

Το Συνέδριο θα μεταδίδεται διαδικτυακά:

από έως
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις