Συνέδριο με τίτλο «Η διδασκαλία της Νέας Ελληνικής στα πανεπιστήμια του εξωτερικού σήμερα: Προκλήσεις και προοπτικές» [27-29/06/2024]

Το Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και η Ευρωπαϊκή Εταιρεία
Νεοελληνικών Σπουδών συνδιοργανώνουν συνέδριο με τίτλο «Η διδασκαλία της Νέας Ελληνικής στα πανεπιστήμια του εξωτερικού σήμερα: Προκλήσεις και προοπτικές».

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα στις 27-29 Ιουνίου 2024, υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (ΥΠΑΙΘΑ) και στόχος του είναι να φέρει σε επαφή όσους και όσες διδάσκουν τη νεοελληνική γλώσσα σε πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Αφορμή για την πραγματοποίηση του συνεδρίου στάθηκε το γεγονός ότι τα Τμήματα Νεοελληνικών Σπουδών σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, στο πλαίσιο των οποίων διδάσκεται η νέα ελληνική γλώσσα, μειώνονται με ραγδαίο ρυθμό, κυρίως εξαιτίας της γενικότερης υποβάθμισης των ανθρωπιστικών σπουδών ανά τον κόσμο. Επιπλέον, ως λόγοι αυτής της συνεχιζόμενης συρρίκνωσης αναφέρονται οι οικονομικές περικοπές, ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια, καθώς και ο περιορισμένος ρόλος της νέας ελληνικής γλώσσας στη διεθνή οικονομική ζωή και την αγορά εργασίας. Επίσης, η κατάσταση αυτή φαίνεται ότι συνεχίζεται παρά τις προσπάθειες του ελληνικού κράτους να ενισχύσει τη διδασκαλία της νεοελληνικής γλώσσας στο εξωτερικό – προσπάθειες οι οποίες υπήρξαν άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο αποτελεσματικές, ανάλογα με τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.greekcourses.uoa.gr

από έως
Scheduled ical Google outlook Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις