2η Εκδήλωση Ελληνικής Εταιρείας Αναπτυξιακών Παιδιάτρων | 11ο Συνέδριο Αναπτυξιακής και Συμπεριφορικής Ιατρικής [19-20/11/2022]

Στις 19 και 20 Νοεμβρίου 2022 στην Αθήνα θα πραγματοποιηθεί η 2η Ετήσια Επιστημονική Εκδήλωση της Ελληνικής Εταιρείας Αναπτυξιακών Παιδιάτρων και το 11ο Πανελλήνιο Συνέδριο Αναπτυξιακής και Συμπεριφορικής Παιδιατρικής.

image002

Η «Αναπτυξιακή και Συμπεριφορική Παιδιατρική» είναι άμεσα συνδεδεμένη με την πρωτοβάθμια φροντίδα της υγείας και ανάπτυξης του παιδιού. Το φετινό συνέδριο έχει ως κεντρικό θέμα τα «Αναπτυξιακά Ορόσημα βάσει Τεκμηρίων» τα οποία δημοσίευσε πρόσφατα η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής (American Academy of Pediatrics, AAP) σε συνεργασία με το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης των Νοσημάτων (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Με αφορμή την αναθεώρηση των οροσήμων της Ανάπτυξης, θα δοθεί ιδιαίτερη έμφαση και σε θέματα που αφορούν τον αναπτυξιακό ανιχνευτικό έλεγχο και το ρόλο του πρωτοβάθμιου παιδιάτρου στην παρακολούθηση και υποστήριξη της ανάπτυξης του παιδιού.

Η ΔΕΠΥ, ο Αυτισμός, οι Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες, οι Αισθητηριακές Αποστερήσεις αποτελούν άλλα θέματα του ετήσιου συνεδρίου.

Διακεκριμένοι Ομιλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό θα συνεισφέρουν με τη γνώση και την εμπειρία τους, ενώ οι νέοι συνάδελφοι θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις εργασίες τους. Το Συνέδριο φιλοξενεί, όπως κάθε χρόνο, Στρογγυλές Τράπεζες της Ελληνικής Εταιρείας Περιγεννητικής Ιατρικής, της Ελληνικής Εταιρείας Ιατρικής Γενετικής και της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της ΔΕΠΥ.

Ελληνική Εταιρεία Αναπτυξιακών Παιδιάτρων (Ε.Ε.Α.Π.)
Πρόεδρος της ΕΕΑΠ: Νένη Περβανίδου, Αν. Καθηγήτρια Αναπτυξιακής και Συμπεριφορικής Παιδιατρικής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Α΄Παιδιατρική Κλινική ΕΚΠΑ, Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία»

Σε συνεργασία
Μονάδα Αναπτυξιακής & Συμπεριφορικής
Παιδιατρικής της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ