Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών οργανώνουν Ημερίδα με τίτλο: “Ή Ελληνική Επανάσταση: Φιλέλληνες από όλον τον κόσμο και η φιλελληνική τους δράση“, στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 17.00 στο Αμφιθέατρο «’Αλκης Αργυριάδης» (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί και διαδικτυακά στο youtube: https://www.youtube.com/watch?v=GVrB7kCs2NM

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Δημήτριο Καραδήμα.

ΙΤΑΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
17.00-17.15:
Ομιλία από το μέλος ΕΕΠ ΔΞΓ, Κωνσταντίνα Σπανοπούλου με τίτλο: “Το Ιταλικό φιλελληνικό ρεύμα διαμορφωμένο υπό το πρίσμα της αντιπροσωπευτικής επιστολογραφίας στην υπηρεσία του Ελληνικού Αγώνα του 1821”

17.15-17.30: Ομιλία από το μέλος ΕΕΠ ΔΞΓ, Μαρία-Chiara Maldini με τίτλο «Η Αγγελική Πάλλη (Angelica Palli) πατριώτισσα, διανοούμενη, συγγραφέας, γυναίκα»

17.30-17.45: Ομιλία από τη διδάσκουσα Δέσποινα Ιωάννου με τίτλο «Οι Ιταλοί φιλέλληνες εθελοντές στον πόλεμο του 1897 μεταξύ Ελλάδας και Οθωμανικής Αυτοκρατορίας— Η μάχη του Δομοκού»

17.45-18.00: Ομιλία από τον διδάσκοντα Ιωάννη Δεληγιάννη με τίτλο «Η Ελλάδα και η Ελληνική Επανάσταση μέσα από τα έργα του Luigi Mercantini».

ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
18.00-18.15: Ομιλία από τις διδάσκουσες Αγγελική Παπούτση και Δήμητρα Χριστοφόρου με τίτλο: “Από τον ρομαντισμό στην Επανάσταση – Το όραμα και η ακεραιότητα του Lord Byron”.

18.15-18.30: Ομιλία από τη διδάσκουσα Ζωή Αντωνοπούλου με τίτλο: «Ο ελληνικός κόσμος του Όσκαρ Ουάιλντ: όψεις της Ελλάδας στην ύστερη Βικτωριανή εποχή».

ΑΡΑΒΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
18.30-18.45: Ομιλία από τον διδάσκοντα Ρόνι Μπου Σάμπα με τίτλο: «Ο απόηχος της Ελληνικής Επανάστασης στον Λίβανο επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας».

ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
18.45-19.00: Ομιλία από τον διδάσκοντα Φώτιο Τσώνη με τίτλο: «Η συμβολή της Γαλλική τέχνης στην Επανάσταση του 1821»

ΙΣΠΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
19.00-19.15: Ομιλία από τη διδάσκουσα Αναστασία Παπαδοπούλου με τίτλο: «Φωνές ελευθερίας από την Ελλάδα και την Αμερική».

ΝΟΡΓΗΒΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
19.15-19.30: Ομιλία από τους διδάσκοντες Αικατερίνη Κόλλια και Δημοσθένη Παναγόπουλο με τίτλο: «Σκανδιναβοί Φιλέλληνες στην επανάσταση του 1821. Βασίλειο Σουηδίας – Νορβηγίας».

ΡΩΣΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
19.30-19.45: Ομιλία από την διδάσκουσα Ελένη Ανδρεϊτσέκνο με τίτλο: «Ο ναυτικός αγώνας των Ελλήνων κατά την επανάσταση του 1821: οι κυριότερες ηγετικές μορφές του και η ρωσική συμβολή».

Βλ. επίσης: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟΥ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ 3.12.2021

Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις