Συνεργασία ΕΚΠΑ και Yale για την ανάπτυξη ενός Κέντρου Αριστείας για τις περιβαλλοντικές επιστήμες και τη δημόσια υγεία (Center of Excellence for Environmental Sciences and Public Health)

Στην Αθήνα θα βρίσκονται από την Τρίτη, 10 Μαΐου ως και την Πέμπτη, 12 Μαΐου, δέκα καθηγητές του Yale University των Ηνωμένων Πολιτειών, ώστε να ξεκινήσει και πρακτικά η συνεργασία με το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών για την ανάπτυξη ενός Κέντρου Αριστείας για τις περιβαλλοντικές επιστήμες και τη δημόσια υγεία (Center of Excellence for Environmental Sciences and Public Health).

Επικεφαλής του καινοτόμου αυτού εγχειρήματος είναι από πλευράς ΕΚΠΑ ο καθηγητής αναλυτικής χημείας Νικόλαος Θωμαΐδης και από πλευράς Yale ο καθηγητής επιδημιολογίας Βασίλης Βασιλείου, οι οποίοι θα έχουν τη διεύθυνση του Κέντρου.

Στόχος είναι οι ερευνητικές ομάδες από τα δύο πανεπιστήμια να συνεργαστούν σε επίπεδο εκπαιδευτικό και ερευνητικό, ώστε να αντιμετωπίσουν τις επιπτώσεις των επικίνδυνων παραγόντων για τους ανθρώπους και τα οικοσυστήματα, συμπεριλαμβανομένων των περιβαλλοντικών παθογόνων. Έμφαση θα δοθεί και στην ανάπτυξη πράσινης ενέργειας και στην αξιοποίηση της τεχνητής νοημοσύνης και του ψηφιακού μετασχηματισμού για να αντιμετωπιστούν οι προκλήσεις που συνδέονται με την παγκόσμια υγεία, όπως η σχέση της εμφάνισης πανδημιών με την κλιματική κρίση.

Την Τρίτη το πρωί, στις 09:30, οι ομάδες καθηγητών και από τα δύο πανεπιστήμια θα γίνουν δεκτοί στο ΕΚΠΑ από τον Πρύτανη, καθηγητή Μελέτιο Αθανάσιο Δημόπουλο και την έναρξη των εργασιών θα κηρύξει ο Δήμαρχος Αθηναίων, Κώστας Μπακογιάννης.

Το όραμα για το Κέντρο Αριστείας, τα εκπαιδευτικά προγράμματα και τις ερευνητικές πρωτοβουλίες θα αναπτύξουν οι καθηγητές κ. Βασιλείου και Θωμαΐδης. Παρέμβαση θα κάνουν και τα υπόλοιπα μέλη της συντονιστικής επιτροπής του Κέντρου Αριστείας στην κατεύθυνση ανάπτυξης ενός στρατηγικού σχεδίου για τα επόμενα έτη, ενώ στη συνέχεια ο κ. Θωμαΐδης θα ξεναγήσει τους προσκεκλημένους από το αμερικανικό πανεπιστήμιο στις εγκαταστάσεις του ΕΚΠΑ και θα τους μιλήσει για την ιστορία του ιδρύματος, αλλά και για το παρόν και το μέλλον του.

Το βράδυ της ίδιας ημέρας θα γίνει η τελετή αναγόρευσης του κ. Βασιλείου σε επίτιμο καθηγητή του ΕΚΠΑ. Ο κ. Βασιλείου είναι απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ, καθώς έλαβε το πτυχίο του στη Χημεία και το Διδακτορικό στη Βιοχημική Φαρμακολογία από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ενώ σήμερα είναι ο πρόεδρος του Τμήματος Περιβαλλοντικών Επιστημών Υγείας, στη Σχολή Δημόσιας Υγείας του Yale.

Η συζήτηση για τη λειτουργία και για τις προοπτικές του Κέντρου Αριστείας για τις περιβαλλοντικές επιστήμες και τη δημόσια υγεία θα συνεχιστεί και τις τρεις ημέρες, ενώ το απόγευμα της Τετάρτης οι ομάδες και από τα δύο ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα θα συναντηθούν με την πολιτική ηγεσία των Υπουργείων Παιδείας & Θρησκευμάτων και Περιβάλλοντος & Ενέργειας.

Μετά το πέρας των εργασιών, η συντονιστική επιτροπή του Κέντρου Αριστείας για τις περιβαλλοντικές επιστήμες και τη δημόσια υγεία θα αποστείλει σε όλα τα μέλη ΔΕΠ πρόσκληση, με την οποία θα τους καλεί να συμμετέχουν με τις δικές τους ιδέες και προτάσεις στην ανάπτυξη και στο στρατηγικό σχέδιο του Κέντρου.