Εξώφυλλο του περιοδικού “Journal of Materials Chemistry B” βασισμένο σε δημοσίευση από εργασία που πραγματοποιήθηκε του Τμήματος Φαρμακευτικής του Ε.Κ.Π.Α.

Το άρθρο της υποψήφιας διδάκτορα του Τομέα Φαρμακευτικής Τεχνολογίας, του Τμήματος Φαρμακευτικής του Ε.Κ.Π.Α., Ελμίνας-Μαρίνας Σαϊτάνη, υπό την επίβλεψη της Καθηγήτριας Γεωργίας Βαλσαμή, με τίτλο “PEO-b-PCL/Tween 80/cyclodextrin systems: from bioinspired fabrication to possible nasal administration of ropinirole hydrochloride”, επιλέχθηκε να αποτυπωθεί στο εξώφυλλο του έγκριτου επιστημονικού περιοδικού “Journal of Materials Chemistry B” (Royal Society of Chemistry).

TB012027 OBC PUBLICITY page 0001

Τα αποτελέσματα της μελέτης προέκυψαν από τη συνεργασία ερευνητικής ομάδας αποτελούμενης από τους: Ελμίνα-Μαρίνα Σαϊτάνη (υποψήφια διδάκτωρ, Τμήμα Φαρμακευτικής, Ε.Κ.Π.Α.), Νατάσσα Πίππα (Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Φαρμακευτικής, Ε.Κ.Π.Α.), Παρασκευή Παπακυριακοπούλου (μεταδιδακτορική ερευνήτρια, Τμήμα Φαρμακευτικής, Ε.Κ.Π.Α.), Νεφέλη Λαγοπάτη (Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Ιατρικής, Ε.Κ.Π.Α.), Μαρία Γαζούλη (Καθηγήτρια, Τμήμα Ιατρικής, Ε..Κ.Π.Α.) και Γεωργία Βαλσαμή (Καθηγήτρια, Τμήμα Φαρμακευτικής, Ε.Κ.Π.Α.). Σημαντική συνεισφορά στη μελέτη είχε ο Δρ. Αστέριος Πίσπας (Διευθυντής Ερευνών, Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών) και συνεργάτες από το University of Camerino, Italy, και το Centre of Polymer and Carbon Materials, Polish Academy of Sciences.

Το εξώφυλλο, παρουσιάζει καινοτόμα υβριδικά συστήματα, εμπνευσμένα από τη φύση, για τη χορήγηση φαρμάκων, συνδυάζοντας τα μοναδικά βιομιμητικά υλικά με υποσχόμενες ιδιότητες ρινικής αποδέσμευσης. Αυτά τα συστήματα αναπτύχθηκαν στο Τμήμα Φαρμακευτική του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και στο Ινστιτούτο Θεωρητικής και Φυσικής Χημείας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών.

Ο στόχος της μελέτης ήταν ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη υβριδικών συστημάτων χορήγησης φαρμάκων, χρησιμοποιώντας συμπολυμερή κατά συστάδες με ποικίλα μοριακά βάρη και συνθέσεις, μη ιονικές επιφανειοδραστικές ουσίες και κυκλοδεξτρίνες, για τη ρινική χορήγηση της υδροχλωρικής ροπινιρόλης, ενός φαρμάκου που χρησιμοποιείται για τον έλεγχο της Νόσου του Πάρκινσον.

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο στον παρακάτω σύνδεσμο: http://xlink.rsc.org/?DOI=D4TB00489B.

Journal of Materials Chemistry B