Στοιχεία Παιδιατρικής κλινικής εξέτασης – Εμβολιασμού παιδιών για το 2022 από την Εταιρεία Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας “Υγεία για Όλους”

Η Εταιρεία Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας “Υγεία για Όλους” (https://www.ygeiagiaolous.org/), με Πρόεδρο της Επιστημονικής Επιτροπής & μέλος του Δ.Σ τον Γ. Χρούσο, Ομότιμο Καθηγητή Παιδιατρικής & Ενδοκρινολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία Παιδιατρικής κλινικής εξέτασης – Εμβολιασμού παιδιών για το 2022. Συντονίστρια του προγράμματος ήταν η Ε. Σωτηροπούλου, Πρόεδρος του Δ.Σ. και Οικονομολόγος, Επιστημονικός Συνεργάτης της Α΄ Παν/κής Κλινικής Π.Π.Ν. «Αγία Σοφία».

Τα στοιχεία της Παιδιατρική κλινικής Εξέτασης – Εμβολιασμός παιδιών, έτους 2022, έχουν ως εξής:

1. Δήμος Καρδίτσας- (περιοχή Μαύρικα): Στις 20.01.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 91 παιδιών Ρομά (3η επαναληπτική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο καταυλισμό, σε πρόχειρο αντίσκηνο).
  2. Δήμος Τρικκαίων (περιοχή Κηπάκι): Στις 21.01.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 24 παιδιών Ρομά (4η επαναληπτική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  3. Δήμος Τυρνάβου: Στις 22.01.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 19 παιδιών Ρομά (4η επαναληπτική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  4. Δήμος Βόλου- Δ.Ε. Αλιβερίου: Στις 23.01.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 21 παιδιών Ρομά (4η επαναληπτική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  5. Δήμος Κύθνου: Στις 12 & 13.02.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 44 παιδιών ημεδαπών και Καρδιολογικός έλεγχος 43 εφήβων ημεδαπών.
  6. Δήμος Παλλήνης – Γέρακα: Στις 19.02.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 15 παιδιών Ρομά (6η επαναληπτική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  7. Δήμος Κέας: Στις 26 & 27.02.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 15 παιδιών ημεδαπών και Καρδιολογικός έλεγχος 43 εφήβων ημεδαπών.
  8. Δήμος Μεγαρέων: Στις 12.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση , σε 35 παιδιά Ρομά- 5 αναμνηστική δόση ( ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  9. Δήμος Αθηναίων: Στις 19.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός 74 παιδιών προσφύγων και ασυνόδευτων παιδιών προσφύγων (4 αναμνηστική δόση – ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στα Δημοτικά ιατρεία του Δήμου Αθηναίων).
  10. Δήμος Πατρέων: Στις 26.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση , σε 28 παιδιά Ρομά- 9η αναμνηστική δόση ( ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στον καταυλισμό).
  11. Δήμος Πηνειού: Στις 27.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση , σε 30 παιδιά Ρομά- 7η αναμνηστική δόση ( ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Κοινότητας του Δήμου).
  12. Δήμος Πύργου: Στις 28.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση , σε 42 παιδιά Ρομά – 7η αναμνηστική δόση ( ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στην κινητή μονάδα της Π.Δ.Ε.).
  13. Δήμος Ήλιδας: Στις 29.03.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση , σε 22 παιδιά Ρομά – 7η αναμνηστική δόση ( ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στην κινητή μονάδα της Π.Δ.Ε.).
  14. Δήμος Aχαρνών: Στις 9.04.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός σε 89 παιδιά Ρομά και Οδοντιατρικός έλεγχος σε 54 παιδιά – 4η αναμνηστική δόση (ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο του Δήμου Αχαρνών).
  15. Δήμος Βέλου – Βόχας: Στις 7.05.2022 πραγματοποιήθηκε Παιδιατρική κλινική εξέταση – Εμβολιασμός σε 30 παιδιά Ρομά – 3η αναμνηστική δόση (ο εμβολιασμός πραγματοποιήθηκε στο 1ο Δημ. σχολείο Ζευγολατιού).

Τα εμβόλια που πραγματοποιήθηκαν είναι:

• Prevenar (Πνευμονιόκοκκου),
  • Priorix ( Iλαράς , Ερυθράς, Παρωτίτιδας),
  • Vaxelis (Διφθερίτιδας, Τετάνου, Κοκκύτη, Ηπατίτιδας Β, Πολιομυελίτιδας και Αιμόφιλου),
  • Vaqta (Hπατίτιδας A’),
  • Repevax (Διφθερίτιδας-Τετάνου-Κοκκύτη-Πολιομυελίτιδας),
  • Pentavac (Διφθερίτιδας-Τετάνου-Κοκκύτη-Πολιομυελίτιδας-Αιμόφυλος)

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στοιχεία: