Συμμετοχή του Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής Αθηνών στο Διεθνές Πολιτικό Συνέδριο με θέμα: «Η πολιτική ως χώρος έκφρασης των χριστιανικών αξιών στην καθημερινότητα»

Στο Διεθνές Πολιτικό Συνέδριο με θέμα «Η πολιτική ως χώρος έκφρασης των χριστιανικών αξιών στην καθημερινότητα», που διεξήχθη από 15 έως 17 Μαΐου 2024 στη Θεσσαλονίκη, μίλησε ο Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Καραγεωργούδης.

συνέδριο 2

Το Συνέδριο συνδιοργάνωσαν η Διακοινοβουλευτική Ομάδα Ορθοδοξίας, η Θεολογική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) και διάφοροι εκκλησιαστικοί φορείς. Συμμετείχαν βουλευτές διαφόρων χωρών και ακαδημαϊκοί δάσκαλοι από ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, εγχώρια και ευρωπαϊκά.

Ο Κοσμήτορας ανέπτυξε το θέμα «Οι χριστιανικές αξίες στην πολιτική σφαίρα μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο», τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Στην Ελλάδα η ορθόδοξη Εκκλησία διεδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στη μεταπολιτική εθνική ταυτότητα. Ωστόσο, η σύμπραξή της με το κράτος αποδυνάμωσε την πνευματική ακτινοβολία της διδασκαλίας της, καθώς εργαλειοποιήθηκε για εθνικιστικούς λόγους».

συνέδριο 3
συνέδριο 1