Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών φιλοξένησε το 22ο ετήσιο Συνέδριο του European Economics & Finance Society – EEFS 2024

Με μεγάλη μας χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α., φιλοξένησε το 22ο ετήσιο Συνέδριο του European Economics & Finance Society (EEFS) μεταξύ 14 και 17 Ιουνίου.

20240616 182502
Photo7

Το συνέδριο συγκέντρωσε οικονομολόγους ομιλητές από όλο τον κόσμο και οργανώθηκε από την επιτροπή που αποτελούταν από τον Καθηγητή και μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., κ. Δημήτρη Καινούργιο, τον Αναπληρωτή Καθηγητή, κ. Γιώργο Δότση, την Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Φραγκώ Κουραντή και την Επίκουρη Καθηγήτρια, κ. Βιολέτα Δάλλα.

Η υπέροχη αυλή του Μουσείου Ιστορίας του Ε.Κ.Π.Α. και η καθηλωτική θέα στην Ακρόπολη δημιούργησαν το ιδανικό περιβάλλον για την εναρκτήρια εκδήλωση του Συνεδρίου, η οποία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής. Το καλωσόρισμα έγινε από τον Πρόεδρο του EEFS Καθηγητή κ. Keith Pilbeam, από τον Γραμματέα του EEFS Καθηγητή κ. Joscha Beckmann και από τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Γ. Δότση.

Οι παράλληλες παρουσιάσεις και οι ερευνητικές διαλέξεις πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο στις εγκαταστάσεις του Τμήματος, στο Γρυπάρειο Μέγαρο, ενώ η κεντρική ομιλία του Καθηγητή κ. Bo Becker από τη Σχολή Οικονομικών Επιστημών της Στοκχόλμης έλαβε χώρα στην επιβλητική Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Την εκδήλωση χαιρέτησαν το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης, Καθηγητής κ. Δημήτρης Καινούργιος και ο Αντιπρύτανης Οικονομικών και Ανάπτυξης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής κ. Αριστείδης Σάμιτας.

Η τελευταία ημέρα του Συνεδρίου ολοκληρώθηκε στην Παλαιά Βουλή με καλεσμένο τον Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος και Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, κ. Γιάννη Στουρνάρα. Τον Διοικητή προλόγισε ο Καθηγητής κ. Keith Pilbeam και συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο Καθηγητής κ. Γιώργος Χορταρέας.

Ο κ. Στουρνάρας καθήλωσε τους συνέδρους με την ομιλία του σχετικά με τις πρόσφατες εξελίξεις και προοπτικές της Ελληνικής οικονομίας και απάντησε σε ερωτήματα των συνέδρων.

Τέλος σημαντική υπήρξε η συμβολή της κ. Βαρβάρας Σταματιάδη, Υπεύθυνης Δημοσίων Σχέσεων του ΤΟΕ, στην οργάνωση του συνεδρίου, καθώς και η βοήθεια που προσέφεραν τις ημέρες διεξαγωγής του συνεδρίου οι υποψήφιοι διδάκτορες του ΤΟΕ κ. Κωνσταντίνος Μπακαλόπουλος, κ. Λουκάς Παπαγγελής και κ. Κωνσταντίνος Λιναρδάτος, καθώς και οι προπτυχιακοί φοιτητές του ΤΟΕ, κ. Γιώργος Παπαδόπουλος και κ. Δημήτρης Σμυρνάκης.

Για περισσότερες πληροφορίες, φωτογραφίες και το βίντεο της εκδήλωσης, παρακαλούμε επισκεφθείτε τους παρακάτω συνδέσμους:

20240615 095654
20240615 101414