Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας – Ανοιχτή διάλεξη “Ματθαίος Δεβαρής: ένας κερκυραίος λόγιος του 16ου αιώνα“

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σας προσκαλεί στη διάλεξη του κ. Θεόδωρου Γ. Παππά, Καθηγητή Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας του Τμήματος Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου με θέμα: Ματθαίος Δεβαρής: ένας κερκυραίος λόγιος του 16ου αιώνα.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στις 2 Μαρτίου 2023 (17:00) στην αίθουσα 827, Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΜΙΛΗΤΗ

Ο Θεόδωρος Γ. Παππάς σπούδασε ιστορία στο Πανεπιστήμιο του Bordeaux και κλασική φιλολογία στο Πανεπιστήμιο του Montpellier (Ph.D. 1989). Έχει διδάξει στα Πανεπιστήμια του Aix-en-Provence, Θεσσαλίας και Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Από το 2007 είναι καθηγητής της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας στο Τμήμα Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, όπου υπηρετεί από το 1989. Διευθύνει το Εργαστήριο Τεκμηρίωσης Ιστορικής και Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Είναι συγγραφέας των βιβλίων: 1. Anthropologie de la comédie grecque ancienne (διδ. διατριβή, Montpellier 1989, εκδ. Aναστασάκης, Aθήνα 1990)· 2. O φιλόγελως Aριστοφάνης (εκδ. Καρδαμίτσα, Aθήνα 1994)· 3. Θεατρικές παραστάσεις στην αρχαία Κέρκυρα. Ίδρυση των Διονυσίων (εκδ. Καρδαμίτσα, Αθήνα 1996)· 4. Η μεθοδολογία της επιστημονικής έρευνας στις ανθρωπιστικές επιστήμες (εκδ. Καρδαμίτσα, Αθήνα 20162 )· 5. Προσεγγίσεις στην αρχαία ελληνική παιδεία: Από τον Όμηρο ως τον Ισοκράτη (εκδ. Καρδαμίτσα, Αθήνα 2007). 6. Αριστοφάνης. Η ζωή και το έργο του, εκδ. Gutenberg, Αθήνα 2016.

Έχει επιμεληθεί την έκδοση των: 1. Κέρκυρα: Εγχειρίδιο Τοπικής Ιστορίας, εκδ. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Αθήνα 2000. 2. Ελληνική Παρουσία στην Κάτω Ιταλία και Σικελία, Πρακτικά Διεθνούς Συνεδρίου, εκδ. Απόστροφος, Κέρκυρα 2000. Έχει συνεκδώσει τους ακόλουθους συλλογικούς τόμους: 1. Τοπική Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου. Βιβλίο Εκπαιδευτικού (με τον Σπύρο Ασωνίτη), εκδ. Ο.Ε.Δ.Β., Αθήνα 2006. 2. Αττική Κωμωδία: Πρόσωπα και Προσεγγίσεις (με τον Ανδρέα Μαρκαντωνάτο, εκδ. Gutenberg, Αθήνα 2011.