Επίτιμος Διδάκτορας της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αναγορεύθηκε τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2024 ο κ. Diego Fernandez Arroyo, Καθηγητής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Sciences Po του Παρισιού στη Γαλλία.

LAB 4562

Στην τελετή προσφώνηση απηύθυνε ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος. Το έργο και η προσωπικότητα του τιμωμένου παρουσιάστηκαν από τoν Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Χαράλαμπο Παμπούκη. Η ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος και η περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής έγινε από τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, Καθηγητή  κ. Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο. Ακολούθησε ομιλία του τιμωμένου κ. Diego Fernandez Arroyo με τίτλο: “Granting Individuals’ Access to Justice as Central Goal of International Law”.

LAB 4506

Στην προσφώνησή του ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, ανέφερε:

«Με ιδιαίτερη τιμή, λόγω της εμβέλειας και του σημαντικού έργου της τιμωμένης προσωπικότητας και ακολουθώντας την παράδοση του Ιδρύματός μας να αποδίδουμε τιμές σε προσωπικότητες που έχουν προσφέρει πολλαπλώς στην Επιστήμη, έχουμε σήμερα την χαρά της απόδοσης της ύψιστης τιμής, της ανακήρυξης σε επίτιμο διδάκτορα της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών του Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Sciences Politique του Παρισιού, κ. Diego Fernandez Arroyo, ενός εκ των κορυφαίων καθηγητών ιδιωτικού διεθνούς δικαίου και διεθνούς διαιτησίας στον κόσμο.

Ο καθηγητής Fernández Arroyo είναι ο πρώτος νομικός, εκπρόσωπος της Αργεντινής και της Νοτίου Αμερικής, που τιμάται από το Πανεπιστήμιό μας.

Ο τιμώμενος διδάσκει στη φημισμένη Νομική Σχολή της Sciences Politique στο Παρίσι όπου είναι διευθυντής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «LLM in Transnational Arbitration and Dispute Settlement».

Η ακαδημαϊκή του πορεία συνοδεύεται από την ανάληψη σημαντικών και εξαιρετικά τιμητικών ακαδημαϊκών και διοικητικών θέσεων. Έχει διατελέσει μέλος του Curatorium της Ακαδημίας Διεθνούς Δικαίου της Χάγης, μέλος του Ινστιτούτου Διεθνούς Δικαίου, γενικός γραμματέας της Διεθνούς Ακαδημίας Συγκριτικού Δικαίου, Πρόεδρος της Ακαδημίας Διαιτησίας στο Παρίσι και πρώην πρόεδρος της Αμερικανικής Ένωσης Ιδιωτικού Διεθνούς Δικαίου και έχει εκπροσωπήσει τη χώρα του ενώπιον πολλών Οργανισμών.

Παράλληλα ο τιμώμενος έχει διατελέσει καθηγητής σε σημαντικά πανεπιστήμια σε όλο τον κόσμο, ενώ το Πανεπιστήμιο του Μπουένος Άιρες και το Εθνικό Πανεπιστήμιο της Κόρδοβα τον έχουν ανακηρύξει ως Επίτιμο Καθηγητή.

Ο Καθηγητής Arroyo είναι συγγραφέας πολυάριθμων δημοσιεύσεων στους τομείς του ιδιωτικού διεθνούς δικαίου, του συγκριτικού δικαίου, της διεθνούς επίλυσης διαφορών, της διεθνούς διαιτησίας και της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Επίσης, συμμετέχει ενεργά στη πράξη ως διαιτητής καθώς και ως εμπειρογνώμονας σε υποθέσεις διεθνούς διαιτησίας.

O διακεκριμένος καθηγητής της Νομικής Σχολής κ. Χαράλαμπος Παμπούκης, που θα ακολουθήσει στο βήμα, θα αναφερθεί εκτενέστερα στο πραγματικά πολύ σημαντικό έργο του Fernández Arroyo και θα μας δώσει εναργέστερη εικόνα για έναν διεθνώς καταξιωμένο επιστήμονα.

Με μεγάλη, λοιπόν, τιμή και χαρά υποδεχόμαστε κι εμείς σήμερα στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στη χορεία των Επιτίμων Διδακτόρων τον Fernandez Arroyo ως Επίτιμο Διδάκτορα και εκφράζουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας για όλα έχει προσφέρει. Τον ευχαριστούμε που βρίσκεται εδώ, καθώς και όλους εσάς που τιμάτε με την παρουσία σας τη σημερινή εκδήλωση.

Professor Arroyo,

On behalf of the Rectory Authorities of the National and Kapodistrian University of Athens, I would like to express my sincere congratulations on the award of the title of Honorary Doctorate of the School of Law in a way that truly honors your extraordinary achievements.

It is a great honor for the academic community of the National and Kapodistrian University of Athens to welcome you to our institution.

We are proud to acknowledge your contribution to science, and deeply grateful to be inspired by your work. We wish you all the best in the progress of your scientific work and your future endeavors.

Congratulations».