Διεθνές Συνέδριο: «39η Γενική Συνέλευση της Ευρωπαϊκής Σεισμολογικής Επιτροπής»

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε στην Κέρκυρα το διεθνές συνέδριο «39η Γενική Συνέλευση της Ευρωπαϊκής Σεισμολογικής Επιτροπής».

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε συνεργασία με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο και με τη στήριξη της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων και του Δήμου Κέρκυρας, διοργάνωσαν το συνέδριο από τις 22 έως τις 27 Σεπτεμβρίου στο ξενοδοχείο Corfu Holiday Palace. Συμμετείχαν πάνω από 700 επιστήμονες από 51 χώρες και παρουσιάστηκαν περισσότερες από 898 επιστημονικές ανακοινώσεις. Το συνέδριο αποτέλεσε πλατφόρμα για την ανταλλαγή απόψεων και επιστημονικών συμπερασμάτων που αφορούν τις δυναμικές διεργασίες που συμβαίνουν στο Ιόνιο και διεθνώς, καθώς και για την παρουσίαση των σεισμολογικών θεμάτων αιχμής που μελετώνται παγκοσμίως.

ESC2024 02

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο παρελθόν το συνέδριο αυτό έχει πραγματοποιηθεί στη Μάλτα, στην Ιταλία, στη Γαλλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, υπογραμμίζοντας τη σημασία της διεθνούς συνεργασίας στον τομέα της σεισμολογίας.

Το σημαντικό αυτό γεγονός τίμησαν με την παρουσία τους διακεκριμένοι επιστήμονες διεθνούς κύρους από την Ελλάδα και το εξωτερικό, καταθέτοντας την επιστημονική τους εμπειρία στους νέους επιστήμονες.

Την εβδομάδα που προηγήθηκε του συνεδρίου, πραγματοποιήθηκε το θερινό σεισμολογικό σχολείο «Young Scientists Seismological Training Course», όπου δίδαξαν διακεκριμένοι σεισμολόγοι και συμμετείχαν 26 νέοι επιστήμονες.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών του συνεδρίου παρουσιάστηκαν επιστημονικά θέματα που εστίασαν στις νέες μεθοδολογικές προόδους της σεισμολογίας, στη σεισμική επικινδυνότητα, στη διακινδύνευση και στον κίνδυνο, στη σεισμοτεκτονική και σε άλλα συναφή πεδία.

ESC2024 04

Τα συμπεράσματα της Ευρωπαϊκής Σεισμολογικής Επιτροπής υπογράμμισαν τη σημασία της ενίσχυσης της διεθνούς συνεργασίας για την κατανόηση και την αντιμετώπιση των σεισμικών φαινομένων, καθώς και την ανάγκη για συνεχή έρευνα και εκπαίδευση στον τομέα της σεισμολογίας.

Τόσο η Ευρωπαϊκή Σεισμολογική Επιτροπή όσο και η Τοπική Οργανωτική Επιτροπή του συνεδρίου ευχαριστούν τον Δήμο Κέρκυρας για τη θερμή φιλοξενία στον Κήπο του Λαού, προσφέροντας μια μοναδική πολιτιστική εμπειρία στους συμμετέχοντες.

ESC2024 05

Η επιτυχής ολοκλήρωση του συνεδρίου υπογραμμίζει τη θέση της Ελλάδας ως κέντρου επιστημονικής έρευνας και συνεργασίας στον τομέα της σεισμολογίας. Οι διοργανωτές εκφράζουν την ειλικρινή τους ευγνωμοσύνη σε όλους τους συμμετέχοντες, τους υποστηρικτές και τους εθελοντές που συνέβαλαν στην επιτυχία αυτού του σημαντικού γεγονότος. Με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον, συνεχίζουμε να εργαζόμαστε για την προώθηση της επιστημονικής γνώσης και την προστασία των κοινωνιών από τους σεισμικούς κινδύνους.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το 39ο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο Σεισμολογίας και το πρόγραμμα του συνεδρίου, επισκεφθείτε τον ιστότοπο https://www.escgreece2024.eu ή επικοινωνήστε στο info@ESCgreece2024.eu

ESC2024