Διεθνές Συνέδριο «Παγκόσμια Ημέρα Βιοηθικής 2024: Κατά των Διακρίσεων και του Στιγματισμού»

Το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ διοργανώνει το Διεθνές Συνέδριο Παγκόσμια Ημέρα Βιοηθικής 2024: Κατά των Διακρίσεων και του Στιγματισμού την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2024 από τις 09:30 έως τις 14:30 στην αίθουσα Αριστοτέλης του Παντείου Πανεπιστημίου. Το συνέδριο συνδιοργανώνεται από το Ελληνικό Κλιμάκιο της International Chair in Bioethics (WMA Cooperative Center), την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής & Τεχνοηθικής, το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Βιοηθικής, Τεχνοηθικής και Δικαίου, το Ερευνητικό Κέντρο Βιοπολιτικής του Παντείου Πανεπιστημίου, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος» και το Ερευνητικό Εργαστήριο MaGBISE (Management-Intelligence-Ethics) του Δημοκριτείου Πανεπιστήμιου Θράκης.

PROSKLISI GR

Στο συνέδριο θα συμμετάσχουν φιλόσοφοι παγκοσμίου κύρους από την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι αναγνωρίζονται διεθνώς ως ηγετικές φυσιογνωμίες στον χώρο της Βιοηθικής και της Ιατρικής Ηθικής. Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων κεντρικοί ομιλητές θα είναι o Julian Savulescu, καθηγητής του University of Oxford και διευθυντής του Oxford Uehiro Chair in Practical Ethics, και ο Roberto Andorno, καθηγητής του University of Zurich και μέλος του UNESCO Expert Group on the Ethics of Neurotechnology.

Το θέμα του Συνεδρίου ερείδεται επί του άρθρου 11 της Οικουμενικής Διακήρυξης για τη Βιοηθική και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (UDBHR), όπου επισημαίνεται ρητά πως «δεν επιτρέπεται η διάκριση σε βάρος κανενός ατόμου ή ομάδας ούτε στιγματισμός για οποιοδήποτε λόγο, γιατί αυτό σημαίνει παραβίαση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, των δικαιωμάτων του ανθρώπου και των θεμελιωδών ελευθεριών»Η μη διάκριση και ο μη στιγματισμός είναι σημαντικές πτυχές της ανθρώπινης αλληλεπίδρασης και των ανθρώπινων σχέσεων. Στην σημερινή εποχή της παγκοσμιοποίησης, όταν οι άνθρωποι μετακινούνται σε όλο τον κόσμο και αλληλεπιδρούν με τους ανθρώπους όπως ποτέ άλλοτε και αυτό διευκολύνεται περαιτέρω από τις προηγμένες τεχνολογίες επικοινωνίας, ο σεβασμός στις διαφορετικές θρησκείες, πολιτισμούς, εθνότητες και κοινωνική θέση γίνεται μέρος σχεδόν της καθημερινής ζωής για πολλούς από εμάς. Σε αυτό το σενάριο, γίνεται όλο και πιο επιτακτική ανάγκη οι άνθρωποι να μην υφίστανται διακρίσεις και να μην στιγματίζονται με βάση αυτούς τους γεωγραφικούς, πολιτιστικούς και εθνοτικούς ή άλλους λόγους. Αυτές οι αρχές υπογραμμίζονται από την πιο βασική βιοηθική αρχή του σεβασμού της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η οποία είναι επιθυμητή σε όλες τις ανθρώπινες αλληλεπιδράσεις.

PROGRAMMA GR

Για εγγραφές πριν από την ημέρα της διοργάνωσης απαιτείται:

Σε όλους τους εγγεγραμμένους συμμετέχοντες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

POSTER WBD 24 GR

Scheduled ical Google outlook Νέα & Ανακοινώσεις Παρουσιάσεις