Η Αν. Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Α. Δημοπούλου, εκλέχθηκε μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου της École Pratique des Hautes Études

Η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας του Δικαίου της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Αθηνά Δημοπούλου, εκλέχθηκε μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου της École Pratique des Hautes Études στο Παρίσι.

78708262 2153972584910144 7012694649538084864 n

Η École Pratique des Hautes Études – PSL (EPHE – PSL), που ιδρύθηκε στη Σορβόννη το 1868, αναγνωρίζεται ως ένα από τα “grands établissements” της Γαλλίας, μέρος του Πανεπιστημίου PSL (Paris Sciences & Lettres). Διεξάγει έρευνα και προσφέρει ερευνητική κατάρτιση πολύ υψηλού επιπέδου, η οποία εστιάζει σε σπάνιες ειδικότητες που εντάσσονται σε τρεις τομείς: Επιστήμες της Ζωής και της Γης, Ιστορικές και Φιλολογικές Επιστήμες και Θρησκευτικές Επιστήμες. Μεταξύ πολλών άλλων, παρέχει κατάρτιση σε επιστημονικά πεδία όπως η γενετική, οι νευροεπιστήμες και η γνωσιακή επιστήμη, το κυτταρικό περιβάλλον, η ογκολογία, η βιοποικιλότητα των κοραλλιογενών υφάλων και οι επιστήμες του περιβάλλοντος, οι ψηφιακές ανθρωπιστικές επιστήμες, οι μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες, η κινεζική αρχαιολογία. Είναι επίσης το μοναδικό γαλλικό ίδρυμα που προσφέρει επιμόρφωση (μεταπτυχιακού, διδακτορικού και μεταδιδακτορικού επιπέδου) που καλύπτει όλους τους τομείς της αρχαιότητας και των πολιτισμών της Μεσογείου και όλες τις αρχαίες γραφές και γλώσσες, περιλαμβανομένων της ελληνικής επιγραφικής και παπυρολογίας, της λατινικής, βυζαντινής και εβραϊκής παλαιογραφίας, γλωσσολογίας, νομισματικής, των δικαίων της Μεσοποταμίας, ιστορίας της τέχνης, κ.ά.

csm Dimopoulou f055b25836

Η Αθηνά Δημοπούλου είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο αντικείμενο της Ιστορίας του Δικαίου. Σπούδασε νομικά στην Αθήνα και μετεκπαιδεύτηκε στο Παρίσι στην Ιστορία του Δικαίου, ως υπότροφος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών. Είναι αριστούχος Διδάκτωρ Νομικής του Πανεπιστημίου Παρισίων Paris II (Panthéon-Assas) στο Ρωμαϊκό Δίκαιο. Έχει δημοσιεύσει σειρά βιβλίων και άρθρων για τους θεσμούς και το δίκαιο της ελληνικής και ρωμαϊκής αρχαιότητας. Μιλά απταίστως γαλλικά, αγγλικά και ιταλικά. Έχει διδάξει ως επισκέπτρια καθηγήτρια σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Προπονεί φοιτητές της Νομικής Αθηνών για τη συμμετοχή τους σε διεθνείς διαγωνισμούς εικονικών δικών όπου έχουν αποσπάσει σημαντικές διακρίσεις, δράση αριστείας η οποία έχει λάβει επαίνους από το Κοινοβούλιο και το Υπουργείο Παιδείας. Μετέχει τακτικά σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια, σε εγχώριες και διεθνείς επιστημονικές ενώσεις, σε επιτροπές επιστημονικών εκδόσεων και σε ακαδημαϊκά διοικητικά όργανα. Ως μέλος της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, είναι υπεύθυνη διεθνών συνεργασιών με πανεπιστήμια της Ευρώπης, των ΗΠΑ, του Καναδά και της Κίνας. Στο πλαίσιο της διεθνούς συμμαχίας εννέα ευρωπαϊκών πανεπιστημίων «CIVIS – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Πολιτών» υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, συντονίζει τον τομέα ευθύνης του οποίου ηγείται το ΕΚΠΑ, για την ενίσχυση της ακαδημαϊκής και φοιτητικής κινητικότητας μεταξύ των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, έχοντας σχεδιάσει και εισηγηθεί προτάσεις καινοτόμων εκπαιδευτικών εργαλείων συνεργατικής διδασκαλίας. Είναι Δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω, μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, με εμπειρία συμβουλευτικής δικηγορίας σε ζητήματα αστικού και εμπορικού δικαίου.